Komerční prezentace Aktual.: 20.09.2024 18:40

Seu d’Urgell (Španělsko) – Slalomář Jiří Prskavec vyhrál závod kajakářů ve finále Světového poháru v Seu d’Urgell. Pro olympijského vítěze z Tokia 2021 je to v této kategorii první triumf v sezoně. Celkovým vítězem seriálu se stal Francouz Anatole Delassus. Ve finále kajakářek obsadila Gabriela Satková šestou příčku, pohár získala Němka Ricarda Funková, která dnes skončila čtvrtá.

Prskavec letos ovládl domácí závod Světového poháru v Praze na kánoi, ale na kajaku se mu až do dneška nedařilo. Na trati, kde získal před pěti lety světový titul, byl nejrychlejší. Celkově v součtu obou kategorií di připsal jubilejní desátý vyhraný závod SP. Dnes porazil o 1,33 sekundy Mathieua Desnose z Brazílie, třetí skončil Ital Giovanni de Gennaro. O šest setin rychlejší čas než jednatřicetiletý český reprezentant měl Francouz Tiouan Castryck, ale dodatečná dvousekundová penalizace na třetí brance ho odsunula na páté místo.

Vedení v celkovém pořadí udržel díky dnešnímu šestému místu Delassus. Jakub Krejčí se po vyřazení v semifinále propadl v konečné klasifikaci ze druhého místa na čtvrté, obhájce pohárového prvenství Vít Přindiš klesl ze třetí na šestou příčku. Do finále se Přindiš také nedostal.

Pro Satkovou je sice kajak doplňkovou disciplínou, ale podruhé za sebou se v této lodi dostala do finále závodu SP. Po týden starém čtvrtém místě v Ivree tentokrát skončila šestá. Od bronzové Američanky Evy Leibfarthové ji dělily čtyři desetiny. „Pro mě šesté místo je krásný výsledek. Já jsem neměla moc velká očekávání, protože na kajaku jsem moc času nestrávila. Mohlo to být o trošinku lepší, ale na druhou stranu i o hodně horší, takže jsem spokojená,“ řekla v nahrávce pro média.

Ve finále byla Satková jako jediná z českých kajakářek. Olympionička Antonie Galušková byla v semifinále jedenáctá, tedy první pod čarou, Kateřina Beková třináctá.

V sobotu se v Seu d’Urgell uskuteční semifinále a finále kanoistů a kanoistek.

Finále SP ve vodním slalomu v Seu d’Urgell (Španělsko):

Muži:

K1: 1. Prskavec (ČR) 87,47 (0 tr. sekund), 2. Desnos (Braz.) -1,33 (0), 3. De Gennaro (It.) -1,38 (0), …v semifinále 12. Krejčí, 18. Přindiš (oba ČR).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Delassus (Fr.) 260, 2. De Gennaro 241, 3. Kauzer (Slovin.) 226, 4. Krejčí 222, …6. Přindiš 203, 12. Prskavec 161, 59. Bárta (ČR) 23.

Ženy:

K1: 1. Chourrautová (Šp.) 100,30 (2), 2. Terčeljová (Slovin.) -2,37 (2), 3. Leibfarthová (USA) -2,39 (0), …6. G. Satková -2,79 (0), v semifinále 11. Galušková, 13. Beková (všechny ČR).

Konečné pořadí (po 5 závodech): 1. Funková (Něm.) 252, 2. Vuittonová (Fr.) 244, 3. J. Foxová (Austr.) 239, …8. Beková 174, 9. G. Satková 168, 13. Galušková 148, 44. Nesnídalová 27, 45. Vojtová 25, 50. Fišerová 17, 51. Hilgertová (všechny ČR) 15.