Komerční prezentace Aktual.: 9.01.2025 14:11

Praha – Někteří on-line prodejci ze zemí mimo EU, zvláště čínská tržiště, svými praktikami znevýhodňují české obchodníky. Situace dopadá také na stát, který tratí na clu, DPH či poplatcích za odpady a recyklaci, řekl dnes na tiskové konferenci v Praze prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza. Česká obchodní inspekce (ČOI) se činností některých zahraničích on-line tržišť zabývá, například vůči čínskému Temu postup koordinuje s dalšími kontrolními orgány EU, řekl ČTK mluvčí František Kotrba.

Problémy Prouza spatřuje zejména v agresivním marketingu, poskytování zavádějících informací o ceně a nevyhovujícím způsobu reklamace. Pochybná je podle něj ale také kvalita či bezpečnost výrobků. „Jedná se o systémový problém, který vyžaduje přijetí kroků nejen na národní, ale i na evropské úrovni,“ uvedl Prouza. Z českého pohledu zmínil především zajištění dostatečných kapacit ČOI.

Někteří prodejci podle prezidenta SOCR nepravdivě informují o hodnotě zásilek, čímž se vyhybají clu a následně odvedou méně na DPH. V případě cel stát ročně přijde o 6,7 miliardy korun, miliarda korun pak připadá na nevybrané poplatky za odpady a recyklaci, řekl Prouza.

ČOI loni uskutečnila deset kontrol provozovatele čínského Temu, společnosti Whaleco Technology Limited. Od spotřebitelů ČOI na Temu získala 20 podnětů. „Aktuálně probíhá společný postup kontrolních orgánů v rámci EU, kterého se účastní i ČOI jako jeden z orgánů příslušných pro vymáhání dodržování právních předpisů Unie na ochranu zájmů spotřebitelů (CPC orgány),“ uvedl Kotrba.

Ke zjištěním se Temu podle mluvčího ČOI vyjádřilo v prosinci loňského roku. „V případě, že Temu navrhne závazky ke zjednání nápravy, mohou je CPC orgány přijmout a následně monitorovat jejich řádné a včasné provedení. Pokud nebudou požadavky CPC orgánů naplněny, mohou být přijata donucovací opatření s cílem přimět Temu k dodržování povinností, včetně možnosti uložit pokutu,“ řekl Kotrba.

Kromě Temu ČOI za loňský rok eviduje také pět podnětů v souvislosti s čínským e-shopem Shein a tři podání na turecké tržiště Trendyol. ČOI ale obdržela i 130 podnětů na polské tržiště Allegro, kdy uskutečnila více než 20 kontrol. „Z toho v osmi případech byl podán návrh na správní řízení, sedm kontrol bylo bez zjištění a zbývající kontroly probíhají,“ řekl Kotrba.

Asociace pro elektronickou komerci nevidí řešení v zavádění nových regulací. Stát by měl striktně kontrolovat dodržování současné legislativy, řekl ČTK výkonný ředitel Jan Vetyška. Situace se podle něj mírně zlepšuje, jedná se ale jen o jednoduché body, jako je například znění obchodních podmínek.

„Se zástupci státní správy se setkáváme na všech úrovních a musíme ocenit, že problematiku vnímají a jednání jsou vedena v konstruktivním duchu. Na druhou stranu nějaké konkrétní řešení je zatím v nedohlednu,“ uvedl Vetyška.

Podíl.
Exit mobile version