Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
Jedna z největších demonstrací se uskutečnila v Madridu, který v posledních letech zažívá výrazný nárůst cen nemovitostí i nájmů. „Žiju společně se čtyřmi dalšími v bytě a za nájem stále vydávám třicet až čtyřicet procent mého příjmu,“ popsala svou situaci mladá advokátka, která žije v Madridu.
Mnozí účastníci protestu považují za hlavního viníka současného stavu spekulaci a příliš vysoké požadavky majitelů nemovitostí. Organizátoři také poukazovali, že ve velkém počtu domů a bytů nikdo nebydlí a další výrazný počet nemovitostí majitelé používají pro krátkodobé nájmy turistům. Podle pořadatelů demonstrací by se také měl omezit počet nemovitostí, které může vlastnit jeden člověk, což je názor který podle průzkumů sdílí většina Španělů.
Demonstranti kritizují vládu
Demonstrace podpořila ministryně pro bydlení Isabel Rodríguezová ze socialistické strany PSOE. „Mnoho lidí vyšlo do ulic říct něco, co sdílím – byty slouží k bydlení, ne pro spekulaci,“ uvedla ministryně.
Levicová vláda premiéra Pedra Sáncheze však nyní byla v ulicích rovněž častým terčem kritiky, protože se podle demonstrantů k problému postavila málo rázně. Kabinet představil na začátku ledna opatření, která by podle něj mohla zchladit realitní trh. Chce například omezit krátkodobé nájmy, nákupy bytů ze strany nerezidentů ze zemí mimo EU a posílit veřejnou výstavbu.
Podle organizátorů demonstrací by ke zmírnění nákladů na bydlení mohla vést koordinovaná akce nájemníků a na protestech zaznívaly výzvy ke „stávce nájmů“.
Ceny nad průměrem EU
Podle údajů Eurostatu se ceny rezidenčních nemovitostí v posledních letech ve Španělsku zvýšily o více než šedesát procent. To bylo více než průměr EU. Realitní analytici navíc ukazují, že růst nebyl v zemi rovnoměrný. Nejvíce se týkal velkých měst a oblastí se silným cestovním ruchem, například Madridu či Barcelony. Podle specializovaného serveru Idealista se průměrné ceny bytů v Madridu a Barceloně pohybují kolem pěti tisíc eur za metr čtvereční (125 tisíc korun).
To je o něco více než v Praze, kde podle společnosti Deloitte průměrná cena činila na konci roku 110 tisíc korun za metr čtvereční. Španělé a Češi mají podle evropského statistického úřadu Eurostatu podobnou kupní sílu.