Komerční prezentace Aktual.: 29.04.2025 12:47

Praha – V Česku přibylo v posledních pěti letech lidí, kterým hrozí ekonomické a sociální potíže. Celkem je jich 1,4 milionu. Stát tak kvůli tomu ročně přichází o 279 miliard korun. Potíže velké skupiny osob prohlubuje i stárnutí společnosti. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci projektu Neviditelní, na kterém spolupracují Centrum ekonomických a tržních analýz CETA, poskytovatel nebankovních úvěrů Provident Financial a Spotřebitelské fórum s dalšími organizacemi.

Projekt se zaměřuje na lidi, kteří mají kvůli znevýhodněním problém s penězi a nedosáhnou na pomoc od státu či na výhodnější půjčky. Centrum CETA prozkoumalo už dřív dostupné ekonomické a sociologické studie a stanovilo desítku ohrožených skupin „neviditelných“. Mezi ně autoři řadí třeba samoživitele, pracovníky v šedé ekonomice, zkušené lidi nad 50 let bez práce, studenty z chudých rodin či seniory. Ekonomové spočítali, o kolik peněz znevýhodnění přicházejí ve srovnání s průměrem. Vyčíslili také výdaje státu a jeho ušlé příjmy na daních a odvodech.

„Neviditelných spíš přibývá. V ČR se nepodařilo odstranit příčiny, proč se lidé stávají neviditelnými. Na straně druhé k tomu přispělo turbulentní období, kterým jsme prošli, s covidovou epidemií, energetickou krizí, válkou, inflací… Před pěti lety jsme říkali, že problém není jen ekonomický, ale i sociální, společenský, komunitní a politický. Pokud s neviditelnými nebudeme efektivně pracovat, může se stát, že v těchto skupinách se budou radikalizovat politické názory a může se to vyhrotit,“ uvedl výkonný ředitel CETA Aleš Rod.

Projekt začal v roce 2019. Experti zjišťovali, jak se stav změnil. Podle manažerky projektu Neviditelní a mluvčí Provident Financial Jany Pikardové analytici zjistili, že čtyři skupiny ovlivňuje stárnutí. Promítá se do života neformálně pečujících, seniorů, sociálních pracovníků a zkušených lidí nad 50 let bez práce.

Za pět let přibylo 58.000 seniorů, potíže jich tak mělo 947.000. Celkové náklady pro stát činily 21,8 miliardy korun, zvedly se od roku 2019 do loňska ročně o 3,2 miliardy korun. Sociálních pracovníků je o 2700 víc, dohromady 26.900. Náklady pro stát kvůli jejich podhodnocení a dalším dopadům činí 831 milionů ročně. Počet zkušených lidí nad 50 let vzrostl o 33.400, celkem jich bylo 110.800. Stát přichází ročně o 61,1 miliardy korun, částka se zvedla o 20,1 miliardy korun.

Experti doporučují podporu zaměstnávání lidí nad 50 let a motivaci firem k jejich přijímání, rozšíření rekvalifikací, budování dostupného komunitního bydlení pro seniory, zjednodušení podmínek práce v důchodu. V sociálních službách by se měly zvednout výdělky a stabilizovat financování. Zavést by se měly také úlevy na daních a odvodech pro pečující. Potřeba je posílit spolupráci firem a neziskových organizací.

 

 

Podíl.
Exit mobile version