Jednou z cest, která pomáhá financovat dětem z rodin v tíživé situaci zájmové kroužky, je projekt Darujeme kroužky dětem. Jeho organizátor, spolek Česká rada dětí a mládeže, nyní rozdělí další tři miliony korun z veřejné sbírky. Částku ČT potvrdila mluvčí projektu Soňa Polak. Rodiče dětí, které mají problémy zaplatit kroužky a splňují kritéria, mohou o příspěvky na druhé pololetí školního roku žádat už od pondělí 20. ledna.

V prvním pololetí rozdělila podle Polak Česká rada dětí a mládeže, organizátor projektu, celkem 3 656 500 korun. „Při poslední vlně finančních příspěvků se podpora ve výši tři miliony korun vyčerpala za čtrnáct hodin od spuštění registrace,“ upozornil Ondřej Šejtka, ředitel kanceláře.

Od svého vzniku na podzim roku 2022 rada rozdělila necelých devatenáct milionů korun mezi téměř jedenáct tisíc dětí, doplnila mluvčí.

Příspěvek na dítě až 1500 korun

Rodina může na jedno dítě v rámci projektu získat až tři vouchery v celkové výši 1500 korun. Žádat o příspěvek mohou rodiče on-line prostřednictvím portálu Aktivní město. Potřebné doklady doloží jako přílohu.

O příspěvky mohou žádat rodiny s dětmi ve věku tři až osmnáct let z celého Česka, které se nacházejí v tíživé finanční situaci a pobírají přídavek na dítě. Projekt podporuje také rodiny, které pobírají příspěvek na péči, odměnu pěstouna, nebo příspěvek při pěstounské péči.

V případě uprchlíků z Ukrajiny projekt podporuje děti ve stejném věku, které pobývají v tuzemsku na základě víza za účelem strpění či víza za účelem dočasné ochrany a jejich příjem nepřevyšuje 3,4násobek životního minima.

Zájem roste i mezi střední třídou

Zájem o podporu z projektu podle mluvčí Soni Polak stoupá. „Opakovaně se nám nedaří pokrýt okolo tisíce dětí,“ uvedla s tím, že do kategorii potřebných stále častěji propadá i střední třída. „Registrujeme nicméně i rodiče, kteří dříve žádali, ale teď už podporu nepotřebují,“ doplnila mluvčí.

Nejvíce žádostí podávají rodiče v Praze, kam šlo od začátku projektu téměř pět milionů korun. Přes tři miliony korun dostaly na volnočasové aktivity děti v Moravskoslezském kraji. Nejméně dosud čerpaly rodiny z Kraje Vysočina.

Nejvíce žádají rodiče o příspěvky na sport. Dalšími nejčastěji financovanými aktivitami jsou umělecké obory, ať už taneční, hudební, či výtvarné. Významnou položkou jsou také oddílové a tábornické činnosti.

Projekt Darujeme kroužky dětem funguje pod záštitou první dámy Evy Pavlové. Organizátor projektu, spolek Česká rada dětí a mládeže, patří do neziskového sektoru a sdružuje desítky poskytovatelů volnočasových aktivit včetně Junáka nebo Asociace turistických oddílů mládeže.

Další podporu nabízí samosprávy

Možností získat příspěvek na kroužky dětí mají rodiče více. Podporu nabízejí třeba samosprávy. Například v Praze 7 si od konce ledna budou moct v případě nepříznivé situace zažádat o příspěvek rodiče žáků mateřských i základních škol.

Magistrát města Brno nabízí rodičům až osmdesátiprocentní pomoc s financováním kroužků v případě, že čistý roční čistý příjem rodiny nepřekračuje 750 tisíc korun. Olomouc v rámci Fondu pomoci nabízí příspěvek pět tisíc korun na jeden školní rok, pokud odpovídá příjem domácnosti nároku na přídavek na dítě.

A například Jihočeský kraj nabízí rodičům ve finanční tísni až čtyři tisíce korun na dítě na školní rok. Kraj, podobně jako projekt Darujeme kroužky dětem, posílá peníze přímo poskytovatelům aktivit.

Podíl.