![](https://i2.wp.com/cdn.xsd.cz/original/b948edad065930dd9f5f7ea24d8f3dd5.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Zvedá se vlna odporu vůči Elonu Muskovi, majiteli automobilky Tesla. Radikální kritici začali napadat majitele elektomobilů a poškozují auta. Skupina, která se označuje za studenty proti nacistickému extremismu, vyzývá majitele, ať svá auta prodají, protože na ně plánují útočit.
Skupina nazývající se Students Against Nazi Extremism (SANE), tedy „Studenti proti nacistickému extremismu“ údajně vyhrožuje majitelům Tesel, že pokud svá auta neprodají do 12. února, vystavují se riziku vandalismu. Použili dokonce spojení „opean season“, které se dá přeložit jako „lovecká sezona“. Informují o tom americká média.
Podle zprávy Lost Coast Outpost, která informaci zveřejnila jako první, našli obyvatelé okresu Humboldt v severní Kalifornii na svých Teslách vzkazy „Žádní nacisté v Americe“. V některých případech byl leták zatížený cihlou.
Skupina se údajně přihlásila k odpovědnosti za tyto vzkazy prostřednictvím manifestu, který zaslala redakci v obálce. Lost Coast Outpost sice její obsah nezveřejnila, ale vydala z ní shrnutí.
„Zdá se, že jde o pomstu zaměřenou proti Elonu Muskovi. Skupina tvrdí, že jejím cílem je stigmatizovat vlastnictví Tesel a tím radikálně snížit hodnotu aut na trhu,“ uvedl Ryan Burns z Lost Coast Outpost. Manifest mimo jiné označuje Muska za „zjevného nacistu s historií fašistického, rasistického, misogynního a kriminálního chování“.
Policie v Seaside uvedla, že se bude výhrůžným vzkazům věnovat a bere je vážně, zatím ale neeviduje žádné hlášení o vandalismu.
Elona Muska je v poslední době ve veřejném prostoru všude plno. Angažuje se v kontroverzním procesu restrukturalizace federální vlády. Prezident USA Donald Trump ho jmenoval „zvláštním vládním zaměstnancem“ pověřeným vedením ministerstva pro efektivitu vlády (DOGE). Tato instituce ale není oficiálním federálním resortem, což část veřejnosti kritizuje.
Nejbohatší muž světa se ocitl pod palbou kritiky poté, co během svého projevu v den Trumpovy inaugurace zvedl ruku v gestu, které mnozí považovali za nacistický pozdrav, Musk ale kritiku odmítl a označil ji za „špinavé triky médií“. Na výtky reagoval sérií slovních hříček, v nichž používal jména historických nacistických vůdců.
Odpor vůči jeho zásahům do fungování vládních institucí ale sílí a radikalizuje jeho odpůrce. Ti se pak nezdráhají napadat majitele aut.
Podle deníku CBS News například lékař syrského původu Kumait Jaroje uvedl, že na začátku února mu někdo nalepil na jeho zlatý Cybertruck vulgární nálepku (Nazis fuck off, náckové, táhněte do pr…). Když sdílel fotografii na sítích, začal dostávat i anonymní výhrůžky. V reportáži uvedl, že se setkal i s tím, že na něj lidé ukazují prostředníček, a jednou jeho vůz, když jel s dětmi, zastavilo jiné auto, z něhož vystoupili tři muži a začali mu nadávat. Jeho manželka kvůli incidentům auto odmítá řídit.
Podle deníku Independent si jedna majitelka jiného Cybertrucku postěžovala, že někdo na její auto nastříkal nápis „nacista“.
Vlna protestů proti Muskovi
Protesty proti Muskovi probíhají na různých místech i veřejně. Televizní stanice MSNBC zveřejnila reportáž, kdy se demonstranti shromáždili před showroomy automobilky a nabíjecími stanicemi Tesla na Manhattanu a v Maine, aby vyjádřili nesouhlas s aktivitami Elona Muska proti federální vládě.
Nevole vůči Muskovi se ale neomezuje jen na USA. V Berlíně skupina aktivistů promítla na tamní továrnu Tesla jeho fotografii se sporným pozdravem doplněnou o nacistický pozdrav „heil“. Německé úřady incident vyšetřují. Ve Francii zaútočili aktivisté na centrálu značky v Saint-Ouen-sur-Seine na předměstí Paříže.