Komerční prezentace Aktual.: 7.01.2025 12:32
Praha – Prodej nových aut loni vzrostl o 4,6 procenta na 231.600 vozů. Nejvíc prodala Škoda, dále Hyundai a na třetí příčku se nově posunula Toyota. Elektromobily tvořily 4,7 procenta trhu. Celkem 75 procent aut nakoupily firmy. V prosinci prodeje vzrostly o 18,3 procenta. Na dnešní tiskové konferenci to oznámili zástupci Svazu dovozců automobilů. Nošovická automobilka Hyundai vyrobila loni 330.890 aut, méně než předloni.
Loňský výsledek je podle analytika PwC Pavla Štefka důsledkem pozvolně se zlepšujících ekonomických podmínek, zůstává však stále pod předcovidovými čísly. „Díky silnějšímu ekonomickému růstu očekáváme letos počet registrací na úrovni roku 2024, a to v rozmezí 220.000 až 235.000 automobilů,“ dodal Štefek.
Na první příčce zůstala značka Škoda s růstem o 0,8 procenta na 78.097 prodaných vozů, druhý Hyundai si pořídilo 20.309 zákazníků, což je nárůst o 1,2 procenta, a na třetí místo poskočila Toyota s růstem prodejů o devět procent na 18.994 vozů. Toyota tak předstihla Volkswagen, který skončil loni čtvrtý. Za ním následují Kia a Dacia. Nejprodávanějšími modely byly Škoda Octavia s 19.425 kusy, Škoda Karoq s 10.843 vozy a Kodiaq s 10.328 kusy.
Přes 48 prodejů tvořily vozy kategorie SUV, následuje nižší střední třída s 16 procenty a střední s 11 procenty. Téměř 66 procent všech prodaných aut mělo benzinový pohon, naftové vozy zaujímaly zhruba čtvrtinový podíl. Počet registrovaných elektromobilů vzrostl o 64,7 procenta na 10.933 aut zejména díky dotačnímu programu od Národní rozvojové banky. Ten financoval pořízení zhruba 6400 firemních elektromobilů.
Podle generálního ředitele Hyundai Motor Czech Martina Saitze budou letos automobilky tlačeny k plnění zpřísněných emisních limitů zatraktivněním nabídky elektrických vozů. „Spousta automobilek bude reagovat tím, že ceny elektrických vozidel půjdou dolů a řada značek bude na trh dávat levnější elektromobily,“ řekl.
Prodej lehkých užitkových vozů klesl meziročně o 4,5 procenta na 21.761 aut. Nejvíce prodal Renault, a to 3231 vozů, druhý je Ford s 3005 a třetí Toyota, která prodala 2813 aut. Nejoblíbenějším modelem je Renault Master s 1843 prodanými vozy. V souhrnu prodejů osobních a lehkých užitkových vozů je první Škoda před Toyotou.
„Od roku 2015 se Toyota posunula ze 17. příčky na aktuální druhé místo na českém trhu. Dnes jsme jedničkou mezi importéry a celkově druzí za dominantní domácí značkou. Rok 2024 byl pro Toyotu historicky úspěšný i přes zvyšující se konkurenční prostředí na trhu,“ uvedl generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.
Registrace nákladních vozů klesly o téměř 12 procent na 9172 vozidel. První je značka Mercedes-Benz se 1711 vozy, následuje Scania s 1511 a Volvo s 1465.
V kategorii autobusů zaznamenali prodejci nárůst o 23 procent na 1331 kusů. Nejprodávanější byla česká značka Iveco Bus s 502 vozidly, druhý byl rovněž český SOR s 205 vozy a třetí příčku obsadila německá Setra, která prodala o jeden autobus méně.
Prodej nových motocyklů se zvýšil o 14 procent na 30.330 strojů. První je japonská Honda s 6686 registrovanými motocykly, následuje čínská CF Moto s 3000 stroji a třetí je japonská Yamaha s prodejem 1967 motocyklů. Na dalších místech jsou KTM, BMW a Aprilia.
Nošovický Hyundai vyrobil loni méně aut, nový rok začíná dvěma nevýrobními pátky
Nošovická automobilka Hyundai vyrobila loni 330.890 aut. Bylo to o 9610 vozů méně než v roce 2023, pokles činil meziročně 2,8 procenta. Letošní plán výroby je ještě nižší, přibližně 295.000 vozů. Konkrétní výsledky ale budou záviset na ekonomické situaci na hlavních odbytištích v Evropě a vývoji poptávky po elektrických vozidlech. Automobilka to dnes oznámila v tiskové zprávě. Odbory dnes uvedly, že kvůli snížení odbytu čekají zaměstnance v prvních dvou týdnech roku nevýrobní pátky.
„Poptávka po elektrických vozidlech v Evropě neroste tak, jak se čekalo, což se promítlo i do našich výrobních výsledků. Díky vysoké efektivitě výroby, zájmu o vozidla se spalovacími a hybridními motory a schopnostem našich zaměstnanců a dodavatelů jsme se ale s nelehkými okolnostmi dokázali vypořádat a celkový počet vyrobených aut odpovídá tomu, co jsme na začátku roku naplánovali,“ uvedl prezident závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) Changki Lee.
Automobilka v prosinci avizovala, že sníží rychlost výrobní linky a také asi o 100 zredukuje stav zaměstnanců. Propouštět ale nebude, pracovníků ubude přirozenou fluktuací a také snížením počtu agenturních zaměstnanců. Pro letošní rok bude podle automobilky zásadní, jak se podaří skloubit poptávku zákazníků s přísnějšími emisními limity a zda, případně kdy, se upraví legislativa týkající se těchto limitů a sankcí za jejich neplnění. „S ohledem na plánované snížení výroby automobilka očekává zařazení několika nevýrobních dnů a zpomaluje rychlost linky z 66 na 60 vozidel za hodinu,“ uvedla firma.
Zaměstnance podle odborů čekají v prvních dvou týdnech nevýrobní pátky, po dvoutýdenní celozávodní dovolené šli do práce v pondělí 6. ledna. „Na příští týden v pátek 17. ledna je naplánován v pořadí druhý nevýrobní den z důvodu sníženého odbytu našich výrobků. Dle stále platné kolektivní smlouvy zaměstnancům náleží náhrada mzdy ve výši 70 procent průměrného výdělku,“ sdělily dnes odbory na svých stránkách.
Jediným čistě elektrickým vozidlem, které se ve slezské továrně vyrábí, je model Hyundai Kona Electric. Jeho podíl na výrobě činil loni deset procent, předloni to bylo 13 procent. Největší podíl výroby připadal i v roce 2024 na model Tucson, který je nejprodávanějším modelem značky Hyundai v Evropě a tvořil přibližně 72 procent celkové produkce, což bylo stejně jako předloni.
„Stoupá podíl hybridní verze modelu, každý třetí Tucson měl právě tento typ pohonu. Řada i30 se podílela 16,5 procenta výroby. Oba tyto modely prošly v loňském roce faceliftem,“ uvedla automobilka. Zbytek produkce připadá na sportovní model Hyundai i30 N, který od jara mířil výhradně do Austrálie.
„Vozy s dieselovými motory tvořily v roce 2024 přes sedm procent produkce. Podíl manuálních převodovek v autech z HMMC loni poklesl na 21 procent – s ohledem na dlouhodobě klesající zájem skončila loni v únoru po více než 15 letech výroba manuálních převodovek v HMMC. Většina zaměstnanců Převodovkárny našla uplatnění na jiných pozicích v automobilce,“ uvedla automobilka. V létě dokončí přestavbu výrobní haly na provoz společnosti Mobis zaměřený na montáž bateriových systémů pro elektromobily.
Nejvíce vozů loni z Nošovic zamířilo do Británie, Německa, Španělska, Francie a Polska. Do těchto zemí zamířilo přes 46 procent loňské produkce vozidel. Česká republika je s více než 16.000 auty (necelých pět procent produkce) na šestém místě.
„Kromě Evropy putují auta z Nošovic ve velkém také do zemí Středního východu, Mexika, ale také do Maroka, Kolumbie či Austrálie. K exotickým destinacím s desítkami dodaných vozů patří například Martinik, Francouzská Guyana, Barbados nebo Curacao,“ uvedla firma.
Továrna v Nošovicích je jediným výrobním závodem Hyundai v Evropské unii. Vyrábí modely Tucson, i30 v několika variantách a Kona Electric. Závod má přibližně 3100 zaměstnanců, dalších asi 8700 lidí pracuje pro jeho přímé dodavatele. Zisk podniku v roce 2023 vzrostl o 2,92 miliardy na 13,87 miliardy korun a tržby o 21,25 miliardy na 188,99 miliardy korun.