Aktualizace: 27.03.2024 10:51

Moskva – V ruských lékárnách se během prvních 11 týdnů letošního roku prodalo 3,6 milionu balení antidepresiv za celkem 2,9 miliardy rublů (asi 717 milionů Kč), uvedl dnes na svém webu hospodářský list Vedomosti s odvoláním na údaje analytické společnosti DSM Group. Částka za antidepresiva utracená letos ve zmíněném období je podle analytiků nejvyšší za posledních pět let. Meziročně nárůst prodeje v peněžním vyjádření činil 45 procent, ve fyzickém 33 procent.

Tuto dynamiku potvrdily i oslovené řetězce lékáren: v síti 36,6 prodeje antidepresiv za 11 týdnů letošního roku oproti stejnému období loňska stouply o 41 procent a oproti roku 2022 o 12 procent. V síti Apteka 25 se tento ukazatel zvýšil o více než 15 procent. V Apteka farma se během 11 týdnů prodalo 1,1 milionu balení antidepresiv oproti jednomu milionu v loňském roce.

Lékaři zmínění v listu se domnívají, že moderní antidepresiva se více prodávají i proto, že lékaři jimi nahrazují zastaralé preparáty, které pocházejí ještě z 60. let minulého století a které mají pochybnou účinnost při léčbě úzkostí a depresí. Podle předpovědi ředitele DSM Group Sergeje Šuljaka prodej antidepresiv ještě poroste. Negativní události, jako byl teroristický útok v Krasnogorsku na okraji Moskvy, podle analytiků jen zvyšují míru úzkostí ve společnosti.

V loňském roce prodeje antidepresiv v Rusku překonaly pětiletý rekord, celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel prodalo 17 milionů balení. Poptávka po antidepresivech, prášcích na spaní a lékům proti úzkostem prudce vzrostla po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 a od té doby roste, připomněl server The Moscow Times.

Růst poptávky může svědčit o rozšíření nejen depresí, ale i dalších poruch, které se těmito léky léčí, a to včetně poruchy přizpůsobení a úzkostných poruch. Podle průzkumu Ruské akademie národního hospodářství a státní služby tři pětiny Rusů pravidelně zažívají úzkosti. Serbského centrum psychiatrie a drogových závislostí loni zaznamenalo zvýšení počtu žádostí o léčbu od občanů trpících neurotickými poruchami souvisejícími se stresem. Loni se počet těchto žádostí oproti předloňskému roku zvýšil o 13,8 procenta a o 17,2 procenta oproti roku 2021, dodaly The Moscow Times.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.