Aktual.: 4.12.2024 13:40

Praha – Ženám, které při porodu utrpěly poranění pánevního dna, pomáhá centrum v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD). V centru spolupracují lékaři čtyř odborností. Zranění pánevního dna nastane podle lékařů z ÚPMD zhruba u čtvrtiny porodů. Některé ženy ale neví, že se pak svých problémů s únikem moči či stolice mohou zbavit pomocí léčby. Novinářům to dnes sdělil zástupce ředitele ÚPMD Ladislav Krofta.

V Centru léčby porodního poranění (CLPP) spolupracují odborníci z oboru urogynekologie, proktologie, psychologie a rehabilitace. Podle zástupců ÚPMD jde o první takovou ambulanci v Česku. Zranění pánevního dna po porodu není podle lékařů velice často diagnostikováno. Týká se to především poškození análního svěrače, uvedli.

„Pokud vyšetření provádí méně zkušený lékař nebo asistentka, tak poranění neodhalí. Řada žen opouští porodnici a neví, že svěrač je poškozen. Z toho vyplývá pro zbytek života zásadní funkční omezení,“ řekl Krofta.

Situaci těchto žen komplikuje to, že se za své problémy stydí. „Je to extrémně tabuizované téma, o kterém nikdo nemluví. Žádná žena se nemusí stydět k nám přijít. Vyšetření může být lehce nepříjemné, ale rozhodně není bolestivé,“ zdůraznil proktolog Vítězslav Ducháč, který v centru pracuje.

Pacientky jsou vyšetřovány 4D ultrazvukem. Podrobnější informace poskytuje zařízení na tzv. anální manometrii. „Pomáhá nám odhalit, zda se jedná o neurologickou nebo strukturální příčinu. Dokáže odhalit i skrytá poranění svěračů,“ vysvětlil Ducháč. Toto zařízení má ÚPMD k dispozici zhruba rok. Pro pacientky je jeho použití výrazně komfortnější než starší vybavení, zmínil Ducháč.

Centrum se kromě léčby věnuje i prevenci u těhotných. „Jeden ze základních rizikových faktorů zranění při porodu je věk. Pak jsou tam další faktory jako velikost plodu, přenášení, vyvolávání porodu, poloha plodu. Když dáme tyto informace dohromady, jsme schopni vybrat skupinu žen, u nichž není vaginální porod vhodný, aby si neublížily,“ řekl Krofta. Těmto ženám pak lékaři doporučí porod císařským řezem. Rozhodnutí je ale vždy na rodičkách.

Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí byl založen 31. ledna 1951 a patří k vyhledávaným porodnicím. Vedle péče o zdraví matek i novorozenců se zaměřuje na gynekologickou péči včetně léčby nádorů ženských pohlavních orgánů.

 

Podíl.