
Nové domy by postupně měly vznikat v bezemisním standardu. Počítá s tím unijní směrnice o energetické náročnosti budov. Bude se týkat i těch stávajících, ale ne tak přísně, a ministerstvo průmyslu chce při úpravách legislativy brát ohled na české podmínky. Právě budovy přitom spotřebují čtyřicet procent energie. Na jejich renovace má jít do konce dekády z různých zdrojů asi 200 miliard korun.
Bezemisní standard se v první řadě bude týkat novostaveb a nahradí současné normy budov s téměř nulovou spotřebou. Od roku 2028 nejdřív u nebytových projektů a o dva roky později už u všech.
„Tento standard, bezemisní, bude zhruba o deset procent přísnější a nově se budeme dívat i na zdroj, respektive původ energie v rámci budovy,“ vysvětlila ředitelka odboru energetické účinnosti a úspor z ministerstva průmyslu a obchodu Nathalie Marková.
V zásadě by už nemělo jít o fosilní zdroje, ale jak přísné tohle omezení bude, ještě rozebírají experti.
Analýza budov
Směrnice počítá s tím, že nastavení konkrétních parametrů bude do značné míry na jednotlivých zemích. I proto teď vzniká analýza fondu budov v tuzemsku, aby se zjistilo, v jakém stavu vlastně jsou. Domy by taky měly dostat takzvané renovační pasy – tedy seznam úsporných opatření, která mají v konkrétním případě význam.
„Není to závazné, je to pouze soubor doporučení a jednotlivých opatření, aby vlastník nemovitosti věděl, jaké kroky udělat,“ upřesnil vrchní ředitel sekce energetiky z resortu průmyslu René Neděla.
Podle Marty Gellové z aliance Šance pro budovy nikdo nemůže nutit majitele třeba rodinného domu, aby ho zrenovoval. „Ale stát nabízí finanční motivace, abych si tu renovaci prostě udělala,“ nastínila.
Nová pravidla by se měla objevit v české legislativě do května příštího roku. Resort průmyslu připravuje podklady, ale rozhodovat už bude příští vláda.