Kongres schválil návrh daňového a finančního zákona prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého se Imigrační a celní úřad (ICE) stane největší bezpečnostní agenturou v USA. Jeho rozpočet bude vyšší než u většiny světových armád, včetně například té izraelské. Na fungování ICE se však snáší kritika mimo jiné kvůli tomu, že jeho pracovníci při zásazích proti přistěhovalcům zakrývají své tváře.

Upravená verze Trumpova návrhu zákona byla ve čtvrtek těsně odhlasována Sněmovnou reprezentantů, takže prezidentovi nic nebrání, aby legislativu podepsal. Předpis počítá pro ICE do roku 2029 se 150 miliardami dolarů (3,1 bilionu korun) – v průměru 37,5 miliardy dolarů (785,6 miliardy korun) ročně.

Tato částka je vyšší než roční rozpočet italské armády, která s 30,8 miliardy dolarů (645,3 miliardy korun) má šestnácté nejvyšší výdaje na světě, vyplývá z dat serveru Global Fire Power. Částka vyhrazená pro ICE je rovněž vyšší než obranné výdaje Izraele, Nizozemska či Brazílie.

Text zákona rovněž vyčleňuje 29,9 miliardy dolarů (626,4 miliardy korun) na dodatečné financování činností ICE – jedná se o zajišťování přepravy migrantů mezi detenčními centry nebo najímání nových agentů, uvádí Migrant Insider. Podle časopisu Time má ICE v současné době asi šest tisíc pracovníků a dostal by prostředky na najmutí až deseti tisíc nových agentů.

Mezitím organizace Detention Watch Network uvedla, že 10 miliard dolarů (209,5 miliardy korun) by bylo určeno na granty pro státy, které by zavedly protiimigrační politiku, a další miliarda dolarů (20,9 miliardy korun) pro ministerstvo obrany na nasazení vojenského personálu na hranicích a na zadržování migrantů.

Návrh zákona rovněž zavádí nový minimální poplatek 100 dolarů (2095 korun) pro žadatele o azyl. V původní verzi Sněmovny reprezentantů činil poplatek tisíc dolarů (20 950 korun).

Zásahy v civilu a se zakrytým obličejem

Agentura ICE se v uplynulých měsících stala terčem kritiky. Jedním z důvodů bylo, že její pracovníci prováděli zásahy v civilu a zakrývali své obličeje. Začalo k tomu docházet během března, kdy federální imigrační úředníci zadržovali zahraniční studenty na univerzitních kampusech nebo v blízkosti jejich domovů v rámci Trumpovy kampaně zaměřené na propalestinské studentské aktivisty a kritiky izraelské politiky.

„Způsob, jakým postupují bez jakékoli viditelné identifikace – dokonce i toho, že jsou členy bezpečnostních složek, natož pak toho, z jaké agentury jsou – je opravdu dost bezprecedentní vidět v takovém měřítku. Myslím, že je to velmi nebezpečné,“ řekl vysoký úředník ICE za vlády prezidenta Joea Bidena Scott Shuchart.

Pracovníci ICE bez uniforem a odznakům také zatýkají lidi v místě konání soudních jednání, při dopravních kontrolách a při zátazích na pracovištích.

Možnost zakrývání obličeje zákon nedefinuje

Úřadující ředitel ICE Todd Lyons uvedl, že federální policisté zakrývají své obličeje, aby ochránili své rodiny poté, co byli někteří z nich veřejně identifikováni a následně obtěžováni na internetu.

„Když jste v ICE nebo na ministerstvu vnitřní bezpečnosti, tak první a nejvyšší prioritou je bezpečí pracovníků. Musíte udělat vše, co je nutné, abyste je ochránili. Ovšem myslím, že toto bezpochyby překročilo rámec toho, co by jakákoli rozumná politika umožňovala, a musí to být situace, kdy je to výjimka, nikoli pravidlo,“ míní John Sandweg, který vedl ICE za prezidenta Baracka Obamy.

Neexistuje však žádný federální zákon, který by nařizoval, kdy si policisté mohou nebo mají při zatýkání zakrývat obličej. Historicky si policisté téměř vždy zakrývali obličej pouze při práci v utajení, aby ochránili probíhající vyšetřování, uvedli pro CNN odborníci na bezpečnostní složky.

Zmínění experti uznávají, že v situaci, kdy technologie a sociální média usnadnily přístup k osobním údajům, je třeba chránit agenty před odhalením identity.

Roušky mohou nosit agenti ICE, protestující ne

Kritici Trumpa poukázali na to, že prezidentova administrativa požaduje zákazy roušek během protestů na univerzitních kampusech i dalších místech, zatímco pracovníkům ICE je umožňuje nosit při zadržování imigrantů.

„Na protestech nebude dovoleno nosit roušky. Co a proč tito lidé skrývají?“ napsal prezident na sociální síti Truth Social poté, co razie agentů ICE vyvolaly někdy i násilné protesty, na které administrativa reagovala nasazením amerických vojáků v Los Angeles.

Newyorská advokátní komora uvedla, že „se znepokojením vnímá“ novou praxi imigračních úředníků „nosit roušky a jinak zakrývat svou identitu“. Tato taktika se podle ní „jeví jako snaha vyhnout se odpovědnosti a snížit transparentnost v reakci na rostoucí obvinění z překročení pravomocí vlády, zneužití moci a porušování ústavních práv“.

Tato praxe také „téměř znemožňuje rozlišit jednání podvodníka od jednání oprávněného zástupce“, uvedla advokátní komora ve svém prohlášení a poukázala na napadení několika zákonodárců státu Minnesota a jejich rodinných příslušníků, kdy se podezřelý vydával za policistu.

Systém varování přes aplikaci

V reakci na kroky Trumpovy administrativy proti migrantům vyvinul pracovník v IT Joshua Aaron platformu nazvanou ICEBlock, která má v současné době více než dvacet tisíc uživatelů, z nichž mnozí žijí v Los Angeles, kde probíhají rozsáhlé deportace.

„Když jsem viděl, co se v této zemi děje, chtěl jsem udělat něco, abych se bránil,“ řekl Aaron. ICEBlock je navržen jako „systém včasného varování“ pro uživatele, když se ICE pohybuje v jejich blízkosti, dodal.

Uživatelé mohou na mapu přidat bod, který ukazuje, kde agenty spatřili – spolu s volitelnými poznámkami, jako například, co měli policisté na sobě nebo jakým autem jeli. Ostatní uživatelé v okruhu pěti mil pak obdrží upozornění, které je o spatření agenta informuje.

ICE se však obává možných bezpečnostních dopadů aplikace na své agenty. Úřadující ředitel ICE Todd Lyons aplikaci označil za „odpornou“ a prohlásil, že „maluje terč na záda členů federálních bezpečnostních složek“ a „podněcuje k násilí“.

Bez sprchy i bez léků

Za několik měsíců Trumpovy vlády se počet zatčení ICE zvýšil o pětadvacet procent. V květnu Trumpův hlavní poradce Stephen Miller uvedl, že ICE by měla provádět tři tisíce zatčení denně.

Již zadržení přistěhovalci zatím musí snášet nevyhovující podmínky v detenčních centrech, napsal server The New York Times. Podle něj někteří z nich zůstali týden i déle bez sprchy, jiní spí natěsnaní na holých podlahách, často také nedostávají léky na cukrovku, vysoký krevní tlak a další chronické zdravotní problémy. V New Yorku a Los Angeles údajně byli lidé několik dní drženi ve stísněných místnostech určených pro krátké vyřízení nezbytných úředních úkonů, nikoliv pro dlouhodobé zadržování. Právníci a rodinní příslušníci migrantů často nemají informace o tom, kde se jejich klienti a nejbližší nacházejí, podotýká server.

„Jsou to nejhorší podmínky, jaké jsem za svou dvacetiletou kariéru viděl,“ uvedl Paul Chavez, ředitel pro soudní spory a obhajobu v organizaci Americans for Immigrant Justice in Florida, která zadržené zastupuje. „Podmínky nikdy nebyly skvělé, ale tohle je strašné,“ dodal.

K 15. červnu se ve vládní vazbě nacházelo více než 56 tisíc imigrantů, což přesahuje současnou kapacitu 41 tisíc osob. V nedávném rozhovoru pro Time Trumpův zmocněnec pro ochranu hranic Tom Homan uvedl, že by rád zvýšil počet lůžek, které má ICE k dispozici, na sto tisíc.

V úterý, kdy republikáni v Senátu vyjednávali o podrobnostech návrhu zákona před závěrečným hlasováním, odletěl Trump na Floridu, aby navštívil nové detenční centrum známé jako Alligator Alcatraz na Floridě, které má dočasně ubytovat migranty čekající na deportaci.

Podíl.