Aktualizace: 6.05.2024 14:16

Praha – Několik desítek českých sympatizantů kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci dnes na Olšanských hřbitovech v Praze uctilo památku sovětských i československých vojáků padlých za druhé světové války. Stejně jako v minulých letech se před hřbitovem sešli kromě příznivců také jejich odpůrci, akce se obešla bez incidentů.

Olšanské hřbitovy jsou zastávkou na „Cestě vítězství“ pořádané skupinou Night Wolves MC Europe, tedy odnoží ruského motorkářského klubu Noční vlci, který má vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina. Motorkáři letos cestu absolvují podesáté, v sobotu uctili památku vojáků na Ústředním hřbitově v Brně. Jízdy se neúčastní ruští příslušníci skupiny, od začátku války na Ukrajině nesmí do Česka cestovat. Jde o součást sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko poté, co v únoru 2022 napadlo Ukrajinu.

Na dnešní akci dohlíželi policisté i členové antikonfliktního týmu. Mezi příznivci Nočních vlků nechyběl stejně jako v předchozích letech poslanec SPD Jaroslav Foldyna, uctít památku padlých vojáků přišla také předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová.

Příznivci nejdříve uctili památku padlých československých vojáků u jejich památníku na hřbitově. Poté se přesunuli k hrobům padlých rudoarmějců, kde položili květiny a zazněla československá hymna. Krátce také promluvilo několik zástupců motorkářů. „Nepřišli jsme sem demonstrovat za žádnou válku ani za žádného jiného politika, ale poklonit se 144.000 vojákům Rudé armády, kteří osvobozovali naši zemi,“ řekl Foldyna. Skupina dnes pokračuje do Děčína a následně do Berlína, kam má dojet ve čtvrtek.

Před hřbitovem se ještě před začátkem pietního aktu u hrobů sovětských vojáků sešly zhruba tři desítky odpůrců Nočních vlků. Na protest, který pořádala skupina Kaputin, si přinesli vlajky Evropské unie, NATO, Spojených států nebo Ukrajiny. Před hřbitovem rozvinuli velký transparent s nápisem „Vítáme delegáty ruské teroristické federace“. Na příznivce Nočních vlků pískali, skandovali také „Putin je vrah“.

Motorkářský klub Noční vlci každoročně organizuje jízdy evropskými státy včetně Česka u příležitosti výročí konce druhé světové války. Jejich akce ale budí u úřadů nevoli, neboť spolek bývá označován za krajně nacionalistický. Šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov je navíc na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu.

Ve středu 8. května slaví Česko stejně jako většina evropských států Den vítězství jako připomínku konce druhé světové války v Evropě. Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150.000 sovětských vojáků. Na Olšanských hřbitovech je pochováno 429 z nich.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.