Komerční prezentace Aktual.: 27.12.2024 09:26

Praha – Příští rok bude možné z České republiky pozorovat úplné zatmění Měsíce, bude první od ledna 2019. Tento vzácný vesmírný úkaz nastane 7. září večer, další se očekává až na konci roku 2028. Rok 2025 nabídne i další zajímavé jevy na obloze – meteorické roje, četné planetární konstelace, zákryty planet Měsícem, polární záře i částečné zatmění Slunce. ČTK o tom dnes informoval Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Podrobné informace o vesmírných úkazech v nadcházejícím roce najdou zájemci na webu ústavu.

„V neděli 7. září 2025 spatříme na území Česka úplné zatmění Měsíce. Jde o vůbec první úplné zatmění viditelné z České republiky od ledna roku 2019 (po dlouhých šesti letech a osmi měsících) a poslední až do prosince roku 2028, kdy se na Českou republiku konečně usměje štěstí. Od té doby pak budou pozorovatelná hned tři úplná zatmění Měsíce po sobě – jedno v roce 2028 a dvě v roce následujícím,“ uvedli astrofyzikové.

Téměř pravidelně každý kalendářní rok začíná z astronomického hlediska jedním z nejbohatších meteorických rojů – Kvadrantidami. Jsou aktivní přibližně od 1. do 10. ledna, v příštím roce bude roj vrcholit v noci z 3. na 4. ledna. Čtvrtý lednový den nastane na večerní obloze i další pozoruhodný a poměrně vzácný úkaz – Měsíc zakryje planetu Saturn.

Po roce a půl se nad Českem příští rok odehraje zatmění Slunce, a to v sobotu 29. března. Bude jen částečné, ale budou jej podle odborníků provázet velmi příznivé pozorovací podmínky.

Na noční obloze mohou lidé zahlédnout pozoruhodné jevy ještě do konce letošního roku. V pondělí 30. prosince ve 23:27 se Měsíc octne ve fázi novu. V novoluní je jeho osvětlená polokoule kompletně otočená od Země, odkud je proto Měsíc neviditelný. Bezměsíčné zimní noci nahrávají k vyhlížení nejjasnějších hvězd noční oblohy poblíž slabé Mléčné dráhy v okolí majestátního souhvězdí Orion. V jeho rameni leží načervenalé hvězda Betelgeuze, hvězdný červený obr na sklonku svého života, uvedl Horálek.

Betelgeuzi v nebeském prostoru obklopují hvězdy Rigel, Aldebaran, Capella, Pollux, Procyon a Sírius – nejjasnější hvězda noční oblohy v souhvězdí Velkého psa. Tyto výrazné jasné hvězdy utvářejí na nebi velký obrazec, odborně asterismus, nazývaný Zimní šestiúhelník. Nejlépe je útvar viditelný okolo půlnoci, a to i z měst.

Podíl.
Exit mobile version