Aktualizace: 24.06.2024 20:27

Praha – Příprava nového jaderného bloku v Dukovanech dosud energetickou skupinu ČEZ stála kolem 3,5 miliardy korun. Na dnešní valné hromadě to uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač. Nový reaktor v Dukovanech by se měl podle současného harmonogramu začít stavět v roce 2029, hotový by pak měl být v roce 2036. Podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020. Kromě tohoto bloku nyní vláda rozhoduje o možné výstavbě dalších až tří jaderných reaktorů.

Většina vynaložených peněz na přípravy zatím podle Pleskače šly na fungování dceřiné firmy Dukovany II a jejího týmu odborníků a na výkup pozemků.

Další přibližně dvě miliardy korun dosud ČEZ podle Pleskače dal na přípravu rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Drtivou většinu z těchto peněz však podle mluvčího společnosti Ladislava Kříže podnik vynaložil v rámci tendru, který nakonec byl před deseti lety zrušen. Většina těchto nákladů je však podle firmy stále uplatnitelná v případě rozhodnutí o stavbě v Temelíně v současné době.

ČEZ zahájil tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan v březnu 2022 poté, co k tomu dostal souhlas od ministerstva průmyslu a obchodu. Do soutěže, z níž byly od začátku vyřazeny firmy z Ruska a Číny, se následně přihlásily francouzská EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse. Loni na podzim všichni tři přihlášení uchazeči podali nabídku s nezávaznou opcí na stavbu dalších reaktorů. Na začátku letošního roku vláda vyzvala EDF a KHNP k předložení upravených závazných nabídek na stavbu až čtyř reaktorů. Z tendru naopak vypadla firma Westinghouse, která podle kabinetu nesplnila podmínky původního tendru.

Firmy EDF a KHNP podaly upravené nabídky na konci dubna. ČEZ je následně analyzoval a společně s vlastním doporučením o preferovaném uchazeči je v polovině června předal vládě. Ta by během července měla rozhodnout o vítězi tendru a následně také o počtu stavěných bloků.

Projekt nového reaktoru v Dukovanech by měl být největší investicí Česka v novodobé historii. Nabízené ceny v prvotních nabídkách zástupci vlády odmítli komentovat. Někteří ekonomové v lednu odhadovali, že stavba čtyř reaktorů by mohla vyjít až na dva biliony korun.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

sip mha

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.