
V Česku roste popularita alternativních maturitních zkoušek, které mohou nahradit vybrané maturitní předměty ve školní části zkoušky. České televizi to potvrdil Patrik Kubas z ministerstva školství. Jde například o mezinárodní jazykové certifikáty a mezinárodně uznávané zkoušky z odborných předmětů, školy ale využívají i vlastní projekty či absolventské práce. Poslanci budou v nejbližších dnech projednávat zavedení dalších možností.
Nejčastěji se jedná o nahrazování mezinárodním certifikátem z cizího jazyka, na 28 středních školách v Česku se ale testuje i mezinárodně uznávaná zkouška z odborných předmětů Advanced Placement (AP), díky které si mohou studenti nahradit například maturitu z biologie nebo chemie.
„Uznáváme AP zkoušky z psychologie a chemie. Tuto variantu maturity si vybrali pouze tři žáci, protože musí mít doopravdy dobrý výsledek,“ uvedla ředitelka pražského Gymnázia Arabská Zdeňka Hamhalterová. Jde totiž o mezinárodní oborové zkoušky, které mají úroveň prvního až druhého ročníku zahraničních vysokých škol. „Nabízíme i složení AP zkoušky z výtvarné výchovy namísto maturitní zkoušky,“ dodala.
Výhodou AP zkoušky je fakt, že její úspěšné absolvování uznává přes čtyři tisíce univerzit z více než stovky zemí světa u přijímacího řízení, studenti tudíž mohou část maturity a přijímacích zkoušek zvládnout pomocí jednoho testu. Podle webu Centra pro talentovanou mládež probíhá v angličtině a akcentuje kritické myšlení, řešení problémů a komunikaci v daném tématu.
Už čtvrtým rokem skládá AP zkoušky také kolem deseti studentů pražského Gymnázia Jana Keplera. „Nahrazování maturity AP zkouškou považuji za skvělý krok, studenti mají příležitost si samostatně prohlubovat učivo v oboru jejich zájmu a zároveň je jim toto náročné studium uznáno jako maturitní i přijímací zkouška,“ sdělil ředitel Karel Žďárek. AP zkoušku zde mohou studenti složit z matematiky, informatiky, biologie nebo chemie.
Jednotky studentů využívají AP zkoušky také na pražském Gymnáziu Nad Alejí. „Maturitu z biologie mohou nahradit doložením příslušného certifikátu AP zkoušky. Letos toho využili tři žáci, loni okolo šesti, sedmi,“ dodal ředitel gymnázia Jiří Benda.
Nejčastěji studenti nahrazují maturitu z jazyka
Část maturitní zkoušky z cizího jazyka mohou studenti od školního roku 2020/2021 nahradit jazykovým certifikátem. Podle webu společnosti Cermat potřebují mít potvrzenou minimálně úroveň B1 až C1, vždy záleží na pravidlech školy a konkrétním typu zkoušky.
„Letos si u nás vybralo namísto maturity jazykový certifikát 119 ze 148 studentů,“ sdělil ředitel pražského gymnázia Na Vítězné pláni Jaroslav Mervínský. Tam je nutné se prokázat certifikátem B2.
Valná většina maturantů předložila certifikáty také na Gymnáziu prof. Jana Patočky v Praze. Podle ředitelky Jany Drake pouze tři studenti z 88 museli minulý rok vykonat zkoušku ve škole, tento rok se jedná o dvanáct studentů.
Odlišná situace je na pražském Gymnáziu Karla Sladkovského, kde je k úspěšnému složení maturity potřeba mít certifikát C1 a splnit další podmínky školy – to si vybralo patnáct ze 75 studentů.
Namísto maturity programování počítačových her
Kromě mezinárodních zkoušek mohou na některých středních školách studenti zvolit také maturitní projekty nebo praktickou zkoušku. Tuto možnost nabízí spíše střední odborné školy a lycea se zaměřením, stále častěji už ale také gymnázia, uvedli ředitelé oslovených gymnázií.
Uznávání dalších zkoušek, které by mohly na středních školách nahradit některé profilové maturity, má umožnit novela školského zákona, kterou bude sněmovna projednávat od 7. května. Mohlo by jít například o komplexní profilové práce a odborné certifikáty.
Resort školství kvůli tomu několik let organizuje pokusná ověřování, aby se ujistil, že možné alternativy profilových maturitních zkoušek je mohou plnohodnotně nahradit. „Nad rámec stávajícího školského zákona bude při schválení novely moci ředitel školy povolit, aby žák standardizovanou zkouškou nahradil jednu povinnou a jednu nepovinnou zkoušku,“ sdělil Patrik Kubas z ministerstva.
V Praze na Gymnáziu Nad Štolou mohou studenti už teď vytvořit webové stránky nebo počítačovou hru, a tak splnit maturitu z informatiky a programování, uvádí škola na webu.
Na pražském Gymnáziu Jana Nerudy skládají studenti praktickou zkoušku z tělesné a hudební výchovy. „Mohou si ji vybrat ti, kteří k předmětu mají vztah a hlásí se na vysoké školy daného charakteru. Klasicky musí u tělocviku zvládnout dvojtakt v basketbalu nebo výmyk na hrazdě u gymnastiky. Součástí je i teoretická část, kde si člověk vytáhne jednu z dvaceti otázek a odpovídá na otázky ohledně zdraví nebo pravidel sportu,“ nastínila ředitelka Zuzana Wienerová.
Hudební výchova je zde formou hudebního výstupu a ústní zkoušky, na obě části mají maturanti přibližně sedm minut. V nabídce je také výtvarná výchova, která se skládá z konzultací a vyhotovení a obhajoby maturitní umělecké práce. Dle webu gymnázia a informací ředitelky vzejde hodnocení po prezentaci tvorby a zodpovězení otázek komise.