Aktualizace: 26.01.2024 10:51

Tel Aviv/Gaza – Příbuzní rukojmích držených radikály z palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy a další Izraelci už třetí den demonstrují na přechodu Kerem Šalom, což je jeden ze dvou přechodů, jímž se Palestincům dostává humanitární pomoc. Protestující se snaží blokovat vstup kamionů s pomocí do Gazy a chtějí v tom pokračovat, dokud Hamás nepropustí všechna rukojmí. Podle serveru The Times of Israel (ToI) mají dnes na přechod Kerem Šalom dorazit stovky dalších demonstrantů a protesty z téhož důvodu se očekávají i příští týden v Jeruzalémě před parlamentem.

Demonstranti u přechodu Kerem Šalom žádají, aby izraelská vláda zastavila všechnu humanitární pomoc do Gazy, dokud Hamás nepropustí rukojmí. Podle ToI není jasné, jaký vliv mají tyto manifestace na vjezd kamionů. Ve středu ale demonstranti zablokovali přibližně sto nákladních aut s pomocí, z nichž některá nakonec odjela na druhý přechod, jímž se pomoc do Gazy dostává – na přechod Rafáh na egyptské hranici.

O počtu kamionů s pomocí, kterou po kontrole Izrael pustí do Gazy, informuje obvykle na síti X úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti (COGAT). Ten zveřejnil aktuální počty naposledy za neděli, kdy se podle něj do Gazy dostalo 260 kamionů s pomocí, což bylo nejvíce za den od začátku této války.

Organizace OSN už řadu týdnů upozorňují, že humanitární pomoc palestinským civilistům je nedostatečná. Zatímco před válkou, která začala loni 7. října útokem Hamásu na Izrael, proudilo do Gazy na 500 kamionů s pomocí denně, od října to bylo jen kolem 150 za den. Nyní v lednu je jich více. Už v prosinci Světový potravinový program (WFP) uvedl, že přes půl milionu lidí, tedy asi čtvrtina obyvatel Pásma Gazy, trpí hlady, a varoval, že do několika měsíců tam hrozí hladomor.

„Zatímco my nevíme, kde jsou naši blízcí a jestli jsou naživu, oni dostávají humanitární pomoc,“ postěžovala si podle serveru ToI jedna z demonstrantek na přechodu Kerem Šalom. Švagrová 23letého Eljakima Libmana, jehož Hamás unesl 7. října spolu s dalšími asi 250 lidmi z izraelského pohraničí, také obvinila obyvatele Pásma Gazy, že „kryjí zločiny Hamásu“ a že mu pomáhají.

Další z demonstrantů Dani Elgarat, jehož bratr je mezi asi 130 rukojmími v Gaze, vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby do Gazy „nepustil ani kapku vody“, dokud Hamás unesené nepropustí. Podle Elgarata se žádná humanitární pomoc nedostává k rukojmím. Upozornil také na to, že stále není jasné, zda se k nim dostaly léky v zásilce, kterou vyjednal Katar a Francie s Hamásem začátkem minulého týdne. „Nedostanou se k nim žádné léky, žádné jídlo, nechodí tam Červený kříž, nemáme žádné známky, že ještě žijí,“ postěžoval si Elgarat.

Izraelská vláda je v posledních dnech pod stále větším tlakem příbuzných rukojmích, kteří pořádají demonstrace, na nichž viní vládu, že nedělá dost pro propuštění jejich blízkých. Tento týden v pondělí dokonce skupina příbuzných unesených vtrhla do parlamentu na zasedání jeho výboru.

Hamás, který Izrael, EU či USA klasifikují jako teroristickou organizaci, unesl 7. října z izraelského pohraničí na 250 lidí, stovku z nich propustil koncem listopadu výměnou za asi 240 palestinských vězňů během týdenního příměří, které vyjednaly Katar, Egypt a Spojené státy mezi Izraelem a Hamásem. Od té doby se další dohodu o příměří a propuštění rukojmích vyjednat nepodařilo.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.