ČTK

Aktualizováno před 22 minutami

Čtveřice ozbrojených mužů ve dvou vozidlech přepadla v úterý poblíž francouzské obce Incarville severozápadně od Paříže vůz vězeňské služby, informovala agentura AFP. Při útoku zahynuli nejméně dva vězeňští dozorci a tři utrpěli vážná zranění. Vůz převážel muže, který byl v minulosti odsouzený za pokus o vraždu a drogové zločiny. Ten je nyní na svobodě, píší deníky Le Parisien a Le Figaro.

„Byl spuštěn plán ‚Épervier‘ (Krahujec). K dopadení těchto zločinců jsme nasadili všechny prostředky, na můj pokyn bylo mobilizováno několik set četníků a policistů,“ napsal na síti X ministr vnitra Gérald Armanin. Vyjádřil rovněž upřímnou soustrast pozůstalým a představitelům ministerstva spravedlnosti, pod které spadají příslušníci vězeňské služby.

Policie uzavřela část dálnice A154, kde se incident stal. Útok se podle AFP odehrál po 11:00 u mýtné brány v Incarville. Útočníci byli ozbrojeni brokovnicemi a patrně i dalšími zbraněmi. Část incidentu podle Le Figaro kdosi natočil a video zachycující dva ozbrojené muže v černém sdílel na webu.

Podle nejmenovaných zdrojů Le Figaro utrpěl zranění i jeden z útočníků. Dvě auta, v nichž přijeli, byla nedaleko nalezena spálená – jedno v obci Vatteville, druhé vedle nemocnice v Évreux. Uprchlým vězněm je podle deníku údajně jistý 30letý Mohamed A. Policie po dotyčném pátrá.

„Jsou to lidé, pro které život nic neznamená. Budou zatčeni, budou souzeni a podle závažnosti svých zločinů budou potrestáni,“ poznamenal ministr spravedlnosti Éric Dupond-Moretti v rozhovoru se stanicí BFMTV.

Premiér Gabriel Attal v úterý o případu hovořil v Národním shromáždění. Vládní orgány podle něj udělají vše pro dopadení pachatelů „tohoto ohavného zločinu“. „Nebudeme šetřit žádnými prostředky ani úsilím,“ poznamenal premiér.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v příspěvku na síti X rovněž slíbil, že vláda bude ve snaze dotyčné dopadnout „neústupná“. „Národ stojí po boku rodin, zraněných i jejich kolegů,“ uvedl prezident.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.