Aktualizace: 30.01.2024 08:16

Kyjev/Moskva – Při ruském ostřelování severoukrajinské Sumské oblasti přišli o život čtyři lidé, další žena zahynula při novém útoku na zničenou východoukrajinskou obec Avdijivka. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Rusko uvedlo, že jeho systémy protivzdušné obrany v noci na dnešek zachytily a zničily 21 ukrajinských dronů. Ukrajině se podle letectva se podařilo 15 z 35 bezpilotních ruských letounů sestřelit.

Podle úřadů Sumské oblasti si tři oběti vyžádal minometný útok na vesnici Znob-Novhorodske. Čtvrtý člověk byl zabit v jiné vesnici na jihovýchodě oblasti.

V Avdijivce jedna žena podlehla vážnému zranění, které utrpěla při ostřelování v pondělí odpoledne. Obec Avdijivka nedaleko okupovaného Doněcku se Rusové snaží obklíčit a obsadit už řadu týdnů.

Ukrajinský generální štáb ve své večerní zprávě uvedl, že ukrajinští vojáci odrazili za posledních 24 hodin v oblasti Avdijivky 13 ruských útoků.

Rusko hovoří o zničení 21 ukrajinských dronů, Ukrajina o 15 ruských dronech

Ruské systémy protivzdušné obrany v noci na dnešek zachytily a zničily 21 dronů, které nad anektovaný ukrajinský poloostrov Krym a několik ruských regionů vyslala Ukrajina. Podle agentury Reuters to uvedla ruská média s odvoláním na tamní ministerstvo obrany. Kvůli náletům ruských dronů byl zase vyhlášen poplach na východě a jihu Ukrajiny, podle letectva se podařilo 15 z 35 bezpilotních letounů sestřelit.

„Během noci jsme zmařili pokus o teroristický útok ze strany kyjevského režimu na objekty na území Ruska,“ napsalo ruské ministerstvo obrany.

„Ruská protivzdušná obrana zničila bezpilotní letouny nad Krymem, Belgorodskou, Brjanskou, Kalužskou a Tulskou oblastí,“ dodalo.

Na Ukrajinu v únoru 2022 vpadla ruská armáda. Obě strany opakovaně hlásí útoky bezpilotními letouny na své území, přičemž Rusko se zimou opět zesílilo útoky na ukrajinská města a infrastrukturu. Moskva opakovaně přes četné důkazy a svědectví médií, ukrajinských úřadů i mezinárodních organizací tvrdí, že neútočí na civilní cíle.

Rusko v noci na dnešek vyslalo podle ukrajinského letectva celkem 35 útočných dronů a dvě protiletecké rakety S-300, které ruská armáda používá při útocích na pozemní cíle. Ukrajinská protiletecká obrana sestřelila 15 bezpilotních letounů. Část dronového útoku podle letectva mířila na území nedaleko fronty, kde cílila na energetická, civilní a vojenská zařízení.

Ukrajinská armáda neupřesnila, jaké škody způsobily či jaké cíle zasáhlo zbývajících 20 dronů. Telegramové kanály podle serveru BBC v noci na dnešek hovořily o zasaženém ropném terminálu v Charkovské oblasti na severovýchodě země. Starosta středoukrajinského města Kryvyj Rih Oleksandr Vilkul ráno napsal, že jeden dron překonal protileteckou obranu města a zasáhl neupřesněné „zařízení civilní infrastruktury“ a způsobil požár. Incident se obešel bez obětí, doplnil Vilkul.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.