Aktualizace: 3.03.2024 15:49

Berlín – Policie dnes ráno v Berlíně v souvislosti s pátráním po dvou bývalých členech někdejší západoněmecké teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF) provedla rozsáhlou razii. Dolnosaský kriminální úřad, který akci velel, podle agentury DPA potvrdil předběžné zadržení dohromady deseti osob. Mluvčí úřadu oznámila, že mezi nimi nebyli hledaní Ernst-Volker Staub a Burkhard Garweg.

Berlínská policie podle agentury Reuters potvrdila, že na operaci se podílelo zhruba 130 policistů. DPA s odvoláním na policejní mluvčí napsala, že v souvislosti s pátráním po Staubovi a Garwegovi ráno prohledala prostory v berlínské čtvrti Friedrichshain. Na akci pod vedením dolnosaských kriminalistů se podílela také berlínská policie a Spolkový kriminální úřad. Razie začala kolem 7:30.

Dolnosaský kriminální úřad DPA nejdříve ráno potvrdil zadržení dvou mužů, později uvedl, že předběžně zadržených bylo deset. Úřady prověřovaly jejich možné vazby na hledané členy RAF a jejich totožnost.

Dotyční nekladli odpor. „Všechny osoby byly po ukončení ztotožňovacích opatření opět propuštěni,“ uvedl dolnosaský zemský kriminální úřad. Pátrání po Staubovi a Garwegovi podle něj pokračuje.

Po Staubovi a Garwegovi německé úřady pátrají poté, co byla už v pondělí zadržena Daniela Kletteová, která stejně jako oni patřila k takzvané třetí generaci levicově extremistické RAF.

Podle DPA byly z místa zásahu slyšet i výstřely. Policejní mluvčí ale potvrdila, že nikdo nebyl zraněn. Výstřelů souvisely s otvíráním dveří, potvrdili vyšetřovatelé.

RAF je připisováno více než třicet vražd. Její členové jsou obviňováni mimo jiné z vraždy šéfa Deutsche Bank Alfreda Herrhausena v roce 1989 či šéfa privatizačního úřadu Treuhand Detleva Karstena Rohweddera v roce 1991. Tyto vraždy ovšem nebyly objasněny.

RAF se rozpustila v roce 1998. Pětašedesátiletá Kletteová, 69letý Staub a 55letý Garweg však byli hledaní i v souvislosti s pozdějšími přepadeními transportů peněz. Při prohledání jejího berlínského bytu policie tento týden našla granát i vojenské zbraně.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.