Komerční prezentace Aktual.: 16.08.2024 20:06
Žďár nad Sázavou – Dnešní konference a koncerty ve Žďáru nad Sázavou připomněly 30 let od zapsání poutního kostela na Zelené hoře na seznam UNESCO. Program vrcholil večerním vystoupením Vojtěcha Dyka, který zpíval z pontonu na hladině Konventského rybníka. Ke kulatému výročí nechalo město vytvořit videomaping, který bude do nočních hodin promítaný na členitou fasádu zelenohorského chrámu.
Koncert Vojtěcha Dyka s klavírním doprovodem začal po 19:00, odehrával se na hladině rybníka mezi zámkem a Zelenou horou. Vystoupení sledovali diváci z břehu a ze stráně pod kostelem.
„Třicet let na seznamu UNESCO je určitě důvodem pro oslavu, večírek,“ řekl žďárský starosta Martin Mrkos (STAN, za Žďár-živé město), rovněž z pontonu na vodě. Zároveň uvedl, že na místě je i projevit vděk těm, kteří se o zapsání Zelené hory zasloužili, mezi nimi byl i Radslav Kinský, otec dnešního majitele zámku.
„Já mám velkou radost, protože jsme spolu. A to je vysoce důležité, zvlášť v dnešní době,“ řekl divákům Constantin Kinský.
Marek Husák, farář farnosti, která má kostel na Zelené hoře na starosti, mluvil o duchovním významu místa, jež navštěvují poutníci i turisté. „Tento kostel se nazývá hvězda mezi hvězdami,“ připomněl.
Odborná konference se zaměřením na význam značek UNESCO a Evropské dědictví (European Heritage Label – EHL) byla na Zelené hoře. Hudba začala znít dvě hodiny po poledni, nejdřív na terase u zámku. První vystoupili účastníci tamních mistrovských houslových kurzů Bohuslava Matouška.
Za večerní videomaping připomínající příběh poutního chrámu od jeho založení, zaplatilo město 400.000 korun. Na slavnost přispělo ministerstvo kultury a kraj.
Kostel na Zelené hoře, dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla, byl vysvěcený 27. září 1722. Rozkvět poutního místa přerušil požár v roce 1784. Tehdejší správa povolila opravy pod podmínkou, že kostel bude sloužit jako pohřební. Hřbitov byl zrušený v 90. letech minulého století v důsledku zapsání památky do seznamu UNESCO. Výbor pro světové dědictví UNESCO schválil zařazení kostela na tento prestižní seznam v roce 1994. O deset let později převzala správu památky od Národního památkového ústavu římskokatolická farnost. V posledních letech se s pomocí dotací postarala o opravy kostela a pak i ambitu, který ho obkružuje.
Žďárská památka byla zapsaná do seznamu UNESCO jako čtvrté místo v Česku, po Praze, Telči a Českém Krumlově. Nynější české památky UNESCO přibližovala výstava fotografií, která dnes lemovala dřevený chodník od zámku k rybníku.