Aktual.: 14.10.2024 11:44
Vrchlabí (Trutnovsko) – Celkem tři tuny odpadků odstranili z Krkonoš pracovníci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) s dobrovolníky koncem uplynulého týdne při akci Čisté Krkonoše. Do akce se zapojily dvě stovky lidí. Podařilo se zlikvidovat také historickou černou skládku pod Labskou boudou, informoval dnes ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Úklid v okolí turistických cest pořádá správa s partnery dvakrát ročně.
„Pokaždé vysbíráme množství plechových či plastových obalů od nápojů a potravin,“ uvedl Drahný.
Podle zástupců národního parku se situace v Krkonoších postupně zlepšuje, a to i díky kampaním, které na problém s odpadky v okolí turistických cest upozorňují. „Pocitově je těchto odpadků méně. Praxe nám ukazuje, že lidé si pohozených odpadků více všímají, při svých výletech je sbírají, a naopak si více hledí, aby po nich odpadky, byť náhodně zapomenuté, nezůstávaly. Dá se říci, že většina lidí již akceptovala základní pravidlo, že co si do hor přinášejí, to si z nich také mají odnést,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
Černé skládky nejsou v KRNAP častým jevem. O to větším překvapením byla historická skládka pod Labskou boudou. Vzhledem k tomu, že mohla obsahovat artefakty z historie Labské boudy, přizvali správci KRNAP na místo odborníky z Krkonošského muzea ve Vrchlabí. „O existenci této historické skládky jsme prakticky nevěděli, protože byla v klidovém území, kam i pracovníci Správy KRNAP chodí jen výjimečně,“ uvedl Drahný.
Při průzkumu zjistili, že Labská bouda toto místo řadu let využívala jako smetiště, na skládce byly převážně skleněné lahve, porcelán, ale i železný odpad. Některé předměty skončí ve vrchlabském muzeu.
„Umyjeme je a projdou muzejní evidencí. Nakonec budou uloženy jako sbírkové předměty v našem depozitáři, které budou dokumentovat historii Krkonoš, výbavu horských bud té doby,“ sdělila archeoložka Krkonošského muzea Správy KRNAP Olga Hájková.
Zmínila například nález hrníčku s nápisem „Zackenfall Baude“, tedy předmět z boudy u vodopádu Kamieńczyka na dnešní polské straně hor. „Jedná se o prvorepublikový, tedy meziválečný hrníček z pruské strany hor. Jak se sem dostal, můžeme jenom spekulovat. Možná si jej přinesl někdo z personálu jako památku na předešlé působení,“ dodal Drahný.
Starou Labskou boudu, která byla postavena v polovině 19. století, zničil 6. listopadu 1965 požár. Současná stavba stejného jména, několikapatrový železobetonový panelový objekt, byla na místě slavnostně otevřena 15. listopadu 1975.