Aktual.: 29.04.2025 16:59

Varšava – Rusko v létě cosi chystá v Bělorusku, varoval dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj účastníky summitu Iniciativy Trojmoří. K jednání, které se koná ve Varšavě, se připojil prostřednictvím videokonference.

„Jako zástěrku (Rusko) používá vojenské cvičení. Tak nejčastěji zahajují nový útok,“ řekl Zelenskyj. Dodal, že neví, kam bude Moskva směřovat. „Ukrajina, Litva, Polsko, bůhví, ale musíme být připraveni,“ dodal.

Agentura Reuters píše, že Rusko a Bělorusko společné manévry oznámily na září. Podotýká také, že Zelenskyj pro své varování nepředložil důkazy.

Bělorusko je dlouhodobým věrným politickým i vojenským spojencem Moskvy. Také z jeho území ruská vojska vpadla v únoru 2022 na Ukrajinu. V Bělorusku jsou rozmístěné ruské taktické jaderné zbraně.

Zástupci zemí od Baltu po Jadran podpořili na summitu Ukrajinu, Maďarsko nikoliv

Prezidenti zemí od Baltu po Jadran a Černé moře dnes dali na schůzce ve Varšavě najevo podporu Ukrajině, která se více než tři roky brání agresi ze strany Ruska. Část závěrečné deklarace věnující se největšímu konfliktu na evropském kontinentu od druhé světové války ale nepodpořilo Maďarsko, jehož vláda jako jedna z mála v EU je vůči Moskvě vstřícná. Prezident Zelenskyj účastníkům summitu prostřednictvím videospojení řekl, že jeho země se toho během války hodně naučila a je připravena se s nimi o své zkušenosti podělit.

Účastníci summitu Iniciativy Trojmoří v závěrečném prohlášení vyjádřili „nepřestávající podporu Ukrajině, její suverenitě a územní integritě v rámci mezinárodně uznaných hranic“. Děje se tak v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa naléhá na rychlé ukončení Ruskem vyvolaného konfliktu. Podle dřívějších informací některých médií jsou USA v zájmu dosažení příměří připraveny uznat ruskou kontrolu nad okupovaným poloostrovem Krym, který je podle mezinárodního práva součástí Ukrajiny, a zmírnit sankce uvalené na Moskvu.

Představitelé iniciativy dnes varšavského summitu dali najevo, že „jsou připraveni zesílit tlak na Rusko, aby byla oslabena jeho schopnost vést útočnou válku“.

Maďarsko ovšem uvedlo, že postoj jeho partnerů ze severovýchodní a jihovýchodní Evropy neodpovídá „novým geopolitickým okolnostem“. Po více než třech letech konfliktu se podle Budapešti ukázalo, že dosavadní přístup EU mír nepřiblížil a že vyjednávání o příměří mezi zástupci Trumpovy administrativy a Kremlu otevřely novou fázi. „Domníváme se, že bychom měli dělat vše, abychom tomuto procesu pomohli a dosáhli co nejrychleji trvalého míru, a že bychom se měli zdržet všech kroků, které by případně pokračujícím mírovým jednáním mohly být na škodu,“ uvedlo Maďarsko ve svém prohlášení k závěrečné deklaraci.

Budapešť opakovaně v rámci EU hrozí zablokováním protiruských sankcí, které podle ní více poškozují maďarskou a evropskou ekonomiku než tu ruskou. Od začátku ruské invaze vláda národněkonzervativního premiéra Viktora Orbána odmítá napadené zemi poskytovat vojenskou pomoc, a nepovoluje ani její přepravu přes maďarské území.

Iniciativa Trojmoří vznikla před deseti lety z iniciativy Polska a Chorvatska s cílem modernizovat dopravní propojení zemí v severovýchodní a jihovýchodní Evropě zaostalé v důsledku desítek let komunismu. Soustředí se také na energetiku, jako je výstavba plynových interkonektorů nebo terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG). V souvislosti s ruským vpádem na Ukrajinu získaly pro 13 zapojených zemí na významu i odolnost infrastruktury, kyberbezpečnost a posílení vojenské mobility, tedy schopnosti přesouvat armádní techniku a personál.

Ukrajinský prezident Zelenskyj svým kolegům ve Varšavě řekl, že jeho země se během ruské invaze hodně naučila. „Nejen jak se vzpamatovávat po ruských bombových a raketových útocích, ale i jak přistupovat ke kyberútokům a dalším hrozbám,“ uvedl. „Musíme se poučit z toho, jak se Rusko chová a lépe se připravit,“ podotkl. Ukrajina spolu s Moldavskem a nově s Černou Horou a Albánií jsou přidruženými zeměmi Iniciativy Trojmoří.

Pro polského prezidenta Andrzeje Dudu je varšavský summit pravděpodobně poslední velkou mezinárodní akcí. Polsko v květnu čekají prezidentské volby a Duda, který je v úřadu dvě funkční období, se o znovuzvolení ucházet nemůže.

Podíl.