
ČTK
Aktualizováno před 41 minutami
Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k 90. narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
„Prezident Pavel se po skončení programu v Japonsku vydal na čistě soukromou cestu, na které jej nedoprovázel nikdo z Kanceláře prezidenta republiky,“ uvedl mluvčí. „Dalajlama měl tento měsíc významné životní jubileum a pozval prezidenta Pavla na oslavu. Prezident využil příležitosti a během návratu z pracovní návštěvy Japonska se odpojil od delegace, aby dalajlamovi osobně poblahopřál,“ dodal.
Překvapení: @prezidentpavel se v mezipřistání v Indii odpojil od české delegace na cestě z Japonska a zamířil za @DalaiLama, aby mu osobně popřál k životnímu jubileu. Jde o jeho soukromou cestu, takže se nepřipojili ani lidé z KPR, ani mediální doprovod.
— Viet Tran (@VietnamecZHane) July 27, 2025
Pavla doprovodila česká velvyslankyně v Indii Eliška Žigová. „Je standardní praxí, že je zastupitelský úřad informován i o soukromých návštěvách prezidenta republiky a s ohledem na zajištění bezpečnosti jej doprovází,“ řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Dalajlamu pojilo osobní přátelství s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Na jeho pozvání přijel do tehdy ještě Československa poprvé 2. února 1990. Návštěva tehdy vzbudila kritiku Číny. Od první návštěvy země na Havlovo pozvání byl v Česku několikrát, naposledy se v roce 2016 zúčastnil konference Forum 2000.
Dalajlama, občanským jménem Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, se narodil 6. července 1935 v Tagccheru v Tibetu v rodině rolníka. Ve dvou letech byl označen za reinkarnaci 13. dalajlamy. Od neúspěšného povstání proti čínské nadvládě v roce 1959 a útěku z Tibetu žije dalajlama v indické Dharamsále v podhůří Himálaje, kde také sídlí tibetská exilová vláda. V roce 1989 získal Nobelovu cenu za mír.
Dalajlama, který je už nyní nejdéle žijícím nejvýše postaveným představitelem tibetského buddhismu, na začátku července prohlásil, že by se rád dožil více než 130 let. Oznámil také, že staletá tibetská buddhistická instituce duchovního vůdce zůstane zachována. Podle agentury AP tak ukončil spekulace, že by mohl být posledním, kdo tuto duchovní roli zastává. Jeho úřad uvedl, že příštím dalajlamou by mohla být i žena nebo člověk narozený mimo Tibet. Výběr nového duchovního vůdce bude mít na starost úřad dalajlamy.