Na severu Francie prudce narůstá počet migrantů, kteří se snaží dostat přes kanál La Manche do Velké Británie. Napomáhá tomu počasí i benevolentní přístup francouzských úřadů k lidem pokoušejícím se moře překonat. Do regionu i z toho důvodu míří víc lidí z dalších částí Evropy – hlavně z Itálie.

Lodě s migranty odplouvaly z Francie a mířily k britským břehům v červnu se zvýšenou četností. Francouzská policie do snah přeplout kanál nezasahuje. „Nemáme žádné instrukce, abychom lodě na moři zastavovali. Pokud je nedostaneme, tak to ani dělat nebudeme,“ říká policista Marc Alègre.

Vyhlídky na možnost dostat se na druhou stranu kanálu lákají další migranty na severu Francie. Lidí, kteří by rádi podstoupili tuto cestu, tak přibývá. „V důsledku toho se nám nelegální migranti hromadně usazují ve veřejných komunitních prostorách,“ tvrdí starosta přístavní obce Grand-Port-Philippe Sony Clinquart.

Lidem pokoušejícím se dostat do Anglie hrozí nebezpečí i v táborech

Nebezpečí jsou vystavení i lidé přebývající v táborech pro migranty. Ozbrojené střety mezi pašeráky totiž nejsou nijak neobvyklé. „Minulý týden jsme tu měli několik mrtvých, neslyšel jste o tom? Pět zraněných a tři mrtví. Stalo se to přesně tady,“ popisuje obtížné prostředí v táboře, ve kterém působí, pracovnice charitativní organizace Ghyslène.

Lodě s migranty vyjíždějí na moře každý den. Pobřežní hlídky zasahují pouze v případě jejich ztroskotání. Dříve jezdily hlavně z Calais, na začátku léta z celého pobřeží až po Boulogne-sur-Mer. A platí, že čím dále na jih čluny vyplouvají, tím je cesta delší a pro pasažéry nebezpečnější.

V loňském roce se do Velké Británie dostalo z francouzského pobřeží okolo sedmatřiceti tisíc migrantů. Od začátku letošního roku patnáct tisíc. V posledních týdnech pokusy o překonání kanálu La Manche narůstají rekordním tempem. Jen v sobotu minulý víkend podstoupilo cestu přes kanál za jediný den na dvanáct set lidí.

Na polovinu července je naplánována francouzsko-britská schůzka, která má reagovat právě na rostoucí počet pokusů o přeplutí na britské území.

Podíl.
Exit mobile version