
Mobilní aplikace Záchranka do letošní poloviny června hlásí přes 14 tisíc tísňových volání. To je o téměř dva tisíce více než ve stejném období loni. České televizi to potvrdila mluvčí Maria Brindzáková. Aplikaci v Česku aktuálně využívá přes 3,4 milionu lidí. Klíčové je tlačítko pro přivolání první pomoci, lokátor nebo spolupráce s horskou službou.
Aplikace umožňuje uživatelům jednoduché přivolání pomoci prostřednictvím nouzového tlačítka, které zároveň sdílí přesnou polohu volajícího. Záchranka letos zaznamenala přes 14 tisíc tísňových volání, zatímco za stejné období minulý rok to bylo 12 100 volání.
„S ohledem na data z předchozích let lze ovšem říct, že prázdniny s sebou nesou i lehce zvyšující se tendence v počtu volání. Lidé se častěji vydávají ven, do terénu, do hor,“ doplnila mluvčí.
Aplikaci v Česku aktuálně využívá přes 3,4 milionu lidí. Od začátku letošního roku si ji stáhlo 220 tisíc nových uživatelů.
Možnost videohovorů
Podle mluvčí aplikace jsou nejčastějšími případy využití aplikace úrazy v terénu. I proto je důležité určení přesné polohy volajícího přes takzvaný Lokátor. Záchranáři využívají také možnost videohovoru mezi volajícím a dispečerem.
Ten umožňuje operátorům lépe vyhodnotit stav pacienta – využívá se především při telefonicky asistované resuscitaci nebo při posuzování popálenin a úrazů. „Jde o desítky videohovorů denně napříč všemi operačními středisky záchranných služeb v Česku,“ uvedla mluvčí.
„Z poslední doby mě napadá případ z Pardubického kraje, kdy pomohl právě videohovor u pána popáleného parou. Dál potom paní, která si v zimě zlomila pánev na Šumavě a pomocí aplikace si přivolala pomoc horské služby,” sdělila Brindzáková.
V minulosti aplikace zachránila také paraglidistu, který po pádu v horách stihl ještě aktivovat nouzové tlačítko. Byl v bezvědomí a vážně zraněný a záchrana tehdy vyžadovala mezinárodní spolupráci s německými složkami.
Nově i v Bavorsku
Přes aplikaci je nově možné od letošního jara kontaktovat i odborníky na psychosociální pomoc, například při úzkostech, psychickém kolapsu nebo po traumatickém zážitku. Služba zatím funguje v Praze a do konce letních prázdnin by měla být dostupná také v Jihomoravském kraji.
Současně se připravuje také bavorská verze aplikace, která by měla rozšířit možnosti přeshraniční pomoci ve spolupráci s Bavorským červeným křížem.