Interview ČT24: Jefim Fištejn a Rudy Linka (zdroj: ČT24)

Interview ČT24 mělo netradičně dva hosty – Čechy s americkým občanstvím, kteří v prezidentských volbách v USA volili každý jinak. Zatímco jazzový kytarista Rudy Linka prý nezná nikoho, kdo by vítal vítězství republikána Donalda Trumpa, publicista a komentátor Jefim Fištejn naopak pozoruje po porážce demokratky Kamaly Harrisové „úlevu ze všech stran“.

Linka prý stále cítí velké zklamání. „Začínám přemýšlet o tom, jak ty čtyři roky přežiju. Neznám nikoho, kdo by byl rád, že je Trump vůdcem svobodného světa,“ dodal vzápětí s tím, že republikánského kandidáta poslali do Bílého domu lidé, kteří „nemají vůbec nic“.

Vůdcem USA se podle Linky stal nepředvídatelný člověk, který všechny uráží, je proti ženám a měl by jít do vězení. Trump podle něj „myslí jen na sebe“ a domnívá se prý, že ruský vládce Vladimir Putin je hoden obdivu, podobně jako vůdce KLDR Kim Čong-un.

Kytarista s odkazem na dlouhodobou Trumpovu antiimigrantskou rétoriku upozornil, že „Spojené státy jsou založené na tom, že jsou tam emigranti“. Pokud by Trump realizoval jejich masový odsun, o němž opakovaně hovořil, tak by se podle Linky USA zastavily. Dodal, že přistěhovalci často vykonávají povolání, která Američané dělat nechtějí. Slova proto považuje za „kecy v kleci“. Míní také, že se ukázalo, že Spojené státy nejsou aktuálně schopné přijmout ženu „jako svého vedoucího a už vůbec ne ženu barevnou“.

Výsledek voleb tak Linka vnímá jako „obrovskou prohru pro ženy na celém světě“. Míní, že než znovu Demokratická strana vyšle do boje o Bílý dům další kandidátku, potrvá to dvacet let, protože teď „zjistili, že takhle to nejde“.

Linka doufá, že USA nevystoupí z NATO

Takzvaná woke témata považuje umělec žijící v New Yorku za něco, s čímž je třeba se potýkat, ať chceme, nebo ne. „Donald Trump tvrdí, že skleníkový efekt neexistuje. A že bude Robert Kennedy (mladší) ministrem zdravotnictví, z toho jde strach, je to naprostý blázen,“ zkritizoval Linka muže, který je považován za odpůrce očkování.

Upozornil, že Evropa je na Americe velmi závislá, ač si to třeba nechce úplně připustit. A proto kytarista doufá, že USA například nevystoupí z NATO nebo že Trump nepůjde v otázce rusko-ukrajinské války na ruku Kremlu.

Linka vytkl končícímu prezidentu USA Joeu Bidenovi, že kandidaturu vzdal po nátlaku poměrně pozdě, „tak se ani nemohl najít někdo jiný, protože bylo málo času“. Umělec se domnívá, že pokud by času bylo víc a demokraté by našli někoho jiného, dopadly by volby jinak.

Linka prý neví, co by se s ním muselo stát, aby šel Trumpovi zahrát na párty do Bílého domu. Předpokládá, že se to nestane.

Ekonomicky katastrofa pro USA? Podle Fištejna lež jako věž

Publicista Fištejn na rozdíl od jazzového kytaristy cítí po vítězství Trumpa především radost. „Zhruba osm let jsme čekali, zavalení pseudoinformacemi a bludy, které se hnidopišsky soustřeďovaly na posunky, gesta, přebrepty. Zcela to nahradilo novinářskou analýzu. Místo ní jsme dostávali jen kritiku vnějších projevů. Doufám, že je tato doba pro žurnalistiku – i českou – za námi,“ zahájil druhou část Interview ČT24 novinář.

„To, co jsme slyšeli, je postoj umělce. V životě ještě nikdy nebylo, že by umělecký postoj vyjadřoval obsah politických dějů,“ reagoval Fištejn na svého předřečníka. Jde podle něj o typický hollywoodský postoj a údělem těch, kteří ho zastávají, je prý po následující čtyři roky „slzavé údolí a neustálé stěžování si na to, co se stalo“. Je prý ale třeba vidět i jiné aspekty.

„Že je to (Trumpovo vítězství) ekonomicky pro USA katastrofa? Je tu prudký vzestup cen akcií z celého světa, prudký vzestup dolaru. A pokles české koruny. Bylo řečeno, že Trump dělá vše jen kvůli penězům a oligarchové jsou na jeho straně. A to je lež jako věž,“ rozohnil se publicista s tím, že největší oligarchové naopak podporovali Harrisovou.

„To pohrdání intelektuální schopností lidí rozpoznat, co je pro ně dobré, je typické pro umělecký svět, typická kulturní fronta ze třicátých let,“ doplnil Fištejn s tím, že on nyní po volbách nepozoruje hysterii, ale naopak „úlevu ze všech stran“.

A pokud se prý Trump bere jako nebezpečí pro Ukrajinu, „tak bychom měli říct, že (ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj je totální idiot, protože po rozhovoru s Trumpem dnes (ve čtvrtek) prohlásil, že ještě nikdy tak pozitivní vzkaz ze strany Ameriky neslyšel, že vítá Trumpův přístup“, sdělil Fištejn.

Psi a kočky

Vnímá i rozdíl mezi shromážděními Trumpa a Harrisové. Zatímco podporovatelé republikánského kandidáta na ně prý chodili především kvůli němu, mítinky Harrisové byly „přiznaně početné kvůli hostům“, prohlásil Fištejn krátce poté, co zmínil zpěvačky Taylor Swiftovou a Beyoncé. „A když Beyoncé nezazpívala, tak lidé Harrisovou vybučeli. Nebyli zvědaví na její řeči,“ tvrdí.

Podle něj to byl Trump, ne Harrisová, kdo dodával „událostem zvláštní ráz“. Dokázal prý těžit i z kontroverzního výroku, jímž nařkl část přistěhovalců, že v USA pojídají psy a kočky. „Trump se prezentoval jako zastánce domácích mazlíčků, to se dotkne každého,“ je přesvědčený komentátor. Právě skončenou kampaň označil za osudovou pro Ameriku i celý svět.

„První příznak úpadku nějaké ideologie je ztráta kreativního potenciálu. Demokraté už neumějí kreativně zpracovat jakékoli téma, ani to zdůrazňované ženství,“ míní Fištejn a dodává, že Trump „do politického světa doslova vtrhl a vycítil rozpoložení a očekávání voličů všude na světě“.

Podíl.
Exit mobile version