Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.

Které poplatky jsou problematické?

V rozporu s pravidly jsou podle ministerstva zdravotnictví například ty poplatky, kterými lékař podmiňuje přijetí pacienta do péče, třeba u praktika nebo gynekologa. Není možné, aby s tím byl spojený například nějaký balíček s dovětkem, že jinak pacienta nepřijmou. Zároveň ordinace nesmí požadovat platbu za služby, které jim proplácí pojišťovna.

– platba za přijetí do péče

– objednání se na dřívější termín

– objednání se k lékaři telefonicky, elektronicky

– platba za služby, které hradí pojišťovna

Které nejčastější služby jsou hrazené pojišťovnou, a tedy by neměly být zpoplatněné?

Jde třeba o preventivní prohlídku, na kterou má pacient nárok bezplatně. U praktického lékaře je hrazena jednou za dva roky, u gynekologa nebo zubaře jednou za rok. Pacient má pak vždy nárok také na ošetření v případě akutních potíží, a to u jakéhokoliv lékaře, nejen toho, u kterého je registrovaný.

Jak je to s poplatkem za dřívější termín?

Podle ministerstva zdravotnictví jde o poplatek nezákonný, a to z toho důvodu, že rozhodující má být zdravotní stav pacienta, tedy to, jak akutní má problém. Na druhou stranu existuje řada portálů, skrze které si pacienti lékaře mohou najít a za poplatek se k němu i objednat. „Pokud tyto portály šetří váš čas a místo vás hledají volný termín u specialisty, je to za nás v pořádku a lze to zpoplatňovat. Ale nemělo by to být tak, že někteří lékaři mají volné termíny pro tyto portály a nemají čas na své pacienty,“ upozorňuje vrchní ředitel pro legislativu a právo z ministerstva zdravotnictví Radek Policar.

Co když lékař argumentuje při požadavku poplatku za objednání tím, že provozování elektronického systému něco stojí?

„Je rozhodnutím poskytovatele, jakou cestou umožňuje pacientům objednat se u něj. Neměl by tedy pacient platit jenom za jiný způsob cesty objednání,“ říká Policar.

Jaká je typově služba, za kterou si lze připlatit?

Třeba za možnost konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem nad rámec jeho pracovní doby nebo třeba přístup do systému, kde je přehled všech zdravotních zpráv pacienta. Obecně platí, že poplatky lékař zavádět může, ale musí být na dobrovolné bázi a vždy transparentně uvedené v ceníku.

– konzultace s lékařem nad rámec jeho pracovní doby

– on-line přístup ke zdravotním zprávám

Kam se mohou pacienti v případě podezření, že zaplatili něco, co nemuseli, obrátit?

Na krajský úřad nebo svou zdravotní pojišťovnu. Ta může požadovat, aby byl poplatek pacientovi vrácen, případně s poskytovatelem rozvázat smlouvu. „Vždy doporučujeme nechat si vystavit účet. Lékař je povinen vystavit takový účet, ideálně s rozepsanými jednotlivými položkami tak, aby zdravotní pojišťovna mohla posoudit, zda tyto poplatky byly požadovány oprávněně,“ připomíná mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Podíl.
Exit mobile version