Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.

Požár bytu na sídlišti v Ostravě likvidovalo pět jednotek hasičů. Záchranáři ošetřili skoro čtyři desítky lidí. Někteří před ohněm prchali i po hromosvodu. „Dům se zatřásl, potom byl průvan. A pak jsme šli zjišťovat, co se děje. Slyšeli jsme křik, volání o pomoc,“ popsala obyvatelka Tereza Polanová.

Psycholog a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl uvedl, že ošetřili celkem 39 osob. „Osm z toho jsme transportovali do ostravských nemocnic,“ doplnil.

Podobně to v Ostravě vypadalo i na konci ledna. Při explozi a následném požáru se zranili čtyři dospělí a dítě. I tady byla na vině elektrická koloběžka. „V jejím okolí byl byt značně zdemolovaný, rovněž vybavení, okenice, plus okna byly vybitá směrem ven na ulici,“ sdělil sektorový velitel hasičů Jan Jalůvka.

Požárů elektrických dopravních prostředků je čím dál více. Zatímco před šesti lety hasiči řešili jen jednotky takových incidentů, loni jich bylo už 125. Nejčastěji hořely právě elektrokoloběžky.

„Jejich hašení je samo o sobě problematičtější, protože tím, že se vlastně elektrokoloběžka skládá z dílčích článků, které hoří samostatně, tak je problematické to uhasit,“ upřesnil ředitel Technického ústavu požární ochrany Ondřej Suchý.

Nesprávné zacházení

Častým důvodem vznícení bývá neodborné nabíjení, například neoriginálním adaptérem. Ale i mechanické poškození nebo výrobní vada.

„Ve chvíli, kdy dojde k prvotnímu nestandardnímu chování zařízení, například vývinu kouře, praskání, tak pokud to nabíjíte, (je žádoucí) odpojit to od elektřiny a dát mimo prostor, kde jste,“ radí Suchý.

Problémů přibývá s tím, jak roste zájem o elektromobilitu. Uživatelé ale se zařízeními často nezacházejí správně. Všimli si toho i v servisu v pražských Holešovicích, kde přes léto opraví i čtyřicet vozítek.

„Už se nám taky stalo, že nám přišla koloběžka, a když jsme sundali kryt, kde je baterie, tak z toho normálně vytekla voda. Což tam nesmí být,“ popsal opravář Karel Zajíček. Pro větší bezpečnost si tak pořídili protipožární čidla. Když se objeví problém, přijde jim upozornění přímo do telefonu.

Jak poznat problémy?

Signálů, jak poznat problém s bateriemi, je podle odborníků více. Jedním z nejčastějších je nadměrné zahřívání. Je normální, že baterie při nabíjení nebo používání vytvářejí určité teplo. Pokud je však na dotek extrémně horká, je možné, že je vadná a může způsobit požár.

Vyboulení nebo změna tvaru baterie je typickým příznakem jejího selhání. Pokud vypadá nafouknutá, měla by se okamžitě přestat používat.

U vadných lithiových baterií se někdy objeví i nezvyklý zvuk, nejčastěji jde o syčení nebo praskání. Podobně může uživatele na problém upozornit i silný zápach, který z baterie vychází. No a pokud se z baterie nebo zařízení kouří, znamená to, že už začalo hořet.

Podíl.
Exit mobile version