Mezi cestovateli roste zájem o vakcíny proti horečce dengue, břišnímu tyfu či hepatitidě A. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a z informací od očkovacích center Fakultních nemocnic Bulovka a Motol.

Letos už zdravotníci aplikovali přes 4,3 tisíce dávek vakcíny proti horečce dengue, potřeba jsou dvě. Minulý rok to bylo za stejnou dobu o tři stovky méně. V roce 2023 za celý rok aplikovali 1640 dávek.

Zájem může souviset i s rostoucími počty onemocnění. „Určitý nárůst oproti předchozím letům lze letos pozorovat například u onemocnění dengue,“ uvádí vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotnického ústavu (SZÚ) Jan Kynčl.

Podle dat SZÚ si letos horečku dengue ze zahraničí do Česka přivezlo už 59 lidí, za celý loňský rok 119, v roce 2016 celkem 123 lidí. Podle ústavu je dengue virové onemocnění přenášené hlavně komáry v tropických a subtropických oblastech světa. Ročně postihuje desítky milionů lidí a způsobuje až 25 tisíc úmrtí, zejména u dětí. „U dengue je možná opakovaná nákaza a každá další má obvykle horší průběh až s rizikem vzniku život ohrožující virózy,“ dodává epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar s tím, že vyšší výskyt se váže na období dešťů. Mezi příznaky nemoci patří horečka, slabost, bolesti těla a kloubů, někdy také vyrážka.

Zvýšený zájem o očkování proti horečce dengue hlavně před cestami do jihovýchodní a jižní Asie nebo Latinské Ameriky eviduje například Očkovací centrum a centrum cestovní medicíny FN Motol. „Od začátku roku jsme v našem centru naočkovali 136 osob. Očkování doporučujeme v souladu s doporučeními WHO a evropských center především těm, kteří již horečku dengue prodělali, aby se předešlo závažnému průběhu případné sekundární infekce,“ popisuje přednosta motolské Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Milan Trojánek.

Očkování proti dengue je účinné po dvou dávkách. Proto je nutné ho řešit s předstihem. „Je nutné přijít až čtyři měsíce před cestou. U většiny (jiných očkování, pozn. red.) stačí jeden až dva měsíce před odletem,“ upozorňuje lékařka Očkovacího centra a ambulance pro tropickou medicínu z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí FN Bulovka Dora Jedličková.

Častá je vakcína proti břišnímu tyfu

Data SZÚ také ukazují na letošní nárůst počtu případů břišního tyfu a paratyfu v Česku, onemocnělo už šest lidí. Za celý minulý rok to byly tři případy, předloni čtyři.

Pro cesty do Egypta, Tunisu a Thajska doporučují očkovací centra kombinaci vakcíny proti břišnímu tyfu a hepatitidě typu A. Podle dat ÚZIS lékaři letos proti břišnímu tyfu podali již 25 441 vakcín. Za celý předchozí rok podali přes 41 tisíc vakcín a za rok 2023 přes 36 tisíc dávek.

„Břišní tyfus je jednoznačně nejčastěji podávanou vakcínou. Nejvyšší riziko nákazy je v zemích jižní Asie a s ohledem na rozšířenou antibiotickou rezistenci je očkování významné pro cesty do subsaharské Afriky,“ uvádí Trojánek.

Desítky nakažených malárií

Letos si podle dat SZÚ přivezlo už čtyřiadvacet lidí také malárii. Počet nakažených touto nemocí v Česku je každým rokem několik desítek. Za celý rok 2024 se jednalo o devětatřicet případů, v roce 2023 o dvaačtyřicet a v roce 2022 to bylo třicet případů.

Jsou destinace, především v rovníkové Africe (Uganda, ale i Tanzanie, Zanzibar, některé části Keni – především přímořská letoviska v okolí Mombasy se nacházejí ve vysoce rizikové malarické oblasti), kde nestačí jen repelenty, ale je nutné brát antimalarika, vysvětluje Jedličková. „To jsou léky, které se užívají většinou denně během pobytu a několik dnů před pobytem a po pobytu v malarické oblasti,“ doplnila.

Roste zájem o očkování i při cestách do evropských států

Nově se podle očkovacích center lidé zajímají také o preventivní vakcíny do některých zemí Evropy, například do Řecka, Španělska nebo Itálie. „Už jsou i cestovatelé, kteří se přijdou poradit i na cesty po Evropě, což dříve nebývalo vůbec běžné, většinou jsou očkováni proti hepatitidě typu A,“ uvádí Jedličková.

„Z běžné praxe víme, že se cestovatelé zajímají o očkování proti klíšťové encefalitidě či hepatitidě A, zejména při cestách na Balkán, do Pobaltí nebo východní Evropy,“ doplňuje Trojánek a dodává, že od začátku roku je velký zájem o vakcínu proti vzteklině. Tou letos naočkovali již 957 osob.

Odborníci také upozorňují na očkování proti tetanu. Podle Jedličkové lidé často zapomínají, kdy dostali poslední dávku, a pak jim chybí přeočkování.

Návštěva některých zemí vyžaduje povinnou vakcinaci

Do některých zemí se cestovatel bez očkování ani nedostane. Informace lze dohledat na webu Světové zdravotnické organizace WHO.

Povinná je podle Jedličkové například vakcína proti žluté zimnici, a to zejména do afrických zemí jako Uganda nebo Angola, ale také do Francouzské Guyany v Jižní Americe. V České republice se podle dat SZÚ žlutá zimnice objevila naposledy v roce 2018.

„Povinné je též očkování proti meningokokovým infekcím ACWY při cestách do Mekky v Saúdské Arábii,“ doplňuje lékařka.

Podíl.