Aktualizace: 6.03.2024 00:05

Praha – Pražský dopravní podnik (DPP) dnes slavnostně zahájí provoz velkokapacitních trolejbusů z Nádraží Veleslavín na Letiště Václava Havla Praha. Vůz Škoda Solaris 24 vyjede jako linka číslo 59. Trolejbus nahradí dosavadní autobusovou linku 119. Velký trolejbus jezdí po Praze od loňského roku, přičemž před uvedením do provozu musel nejdříve najezdit tisíce kilometrů zkušebně. DPP zavedl také trolejbus z Palmovky do Miškovic.

Tříčlánkový trolejbus má dva motory a měří 24,7 metru. Kapacita vozu je 179 cestujících, z toho 54 míst je k sezení. Trolejbusy budou takzvaně parciální, tedy schopné ujet část trasy na baterii bez síťového vedení. Trasa linky 119 měří necelých 19 kilometrů a pod trolejovým vedením bude zhruba 11 kilometrů. Zbytek pojede trolejbus na baterie, dojezd nového vozu na baterie je při plném zatížení 12 kilometrů.

Lidé měli možnost se svézt vozy v Praze od druhé poloviny loňského prosince, kdy dopravní podnik zahájil testovací fázi s cestujícími mezi Palmovkou a Letňany, kde musel najezdit 15.000 kilometrů. Ještě před tím musel ujet přes 5000 kilometrů prázdný. Podnik mezitím vybudoval trolejová vedení v částech trasy mezi Veleslavínem a letištěm.

Trolejbusy jsou nyní také na trati z Palmovky do Miškovic, kde linka číslo 58 začala v plném provozu jezdit letos 1. února. Nahradila autobus číslo 140. Trasa, počet spojů i jízdní řád na trolejbusové lince jsou stejné jako u autobusů. Také v tomto případě jezdí trolejbus část trasy připojen k troleji a část na baterii.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.