Komerční prezentace Aktual.: 22.10.2024 12:37
Praha – Pražské jaro v roce 2025 v programu 80. ročníku nabídne nové tváře ve festivalových debutech, světové orchestry i návraty slavných osobností. Jubilejní ročník otevře 12. května Česká filharmonie pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova Mou vlastí Bedřicha Smetany a uzavře 3. června Symfonií tisíců Gustava Mahlera. Na festivalu, který nabídne více než 50 koncertů, vystoupí například také Chicagský symfonický orchestr nebo Bostonský symfonický orchestr. Prodej vstupenek bude zahájen ve středu 23. října v 11:00 na webových stránkách festivalu, kde dnes zveřejnili jeho program. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Pavel Trojan.
„Oslavy 80 let od konce druhé světové války a pohled zpět na bohatou historii Pražského jara, které se řadí k nejstarším evropským festivalům klasické hudby, se pro nás staly závazkem i výzvou. Program jubilejního ročníku ctí tradici a zároveň sebevědomě hledí kupředu. Předkládáme dramaturgii, která přináší to nejlepší ze světa klasické hudby, inspiruje, objevuje, konfrontuje a nezapomíná na mladé české interprety a tvůrce,“ řekl ČTK ředitel Trojan.
K vrcholům Pražského jara 2025 budou podle pořadatelů patřit koncerty orchestrální řady festivalu. Poprvé ve své více než stotřicetileté historii vystoupí v České republice Chicagský symfonický orchestr. Debut na Pražském jaru zažije také Bostonský symfonický orchestr a Göteborští symfonikové. V českém debutu se v programu složeném z děl Ludwiga van Beethovena představí postupimská Kammerakademie s dirigentem Antonellem Manacordou.
Na festival se po letech vrátí Londýnský symfonický orchestr, tokijský NHK Symphony Orchestra a Vídeňští symfonici, které na Pražském jaru povede jejich nový šéfdirigent Petr Popelka. Diváci se mohou těšit na světové dirigenty Jaapa van Zwedena, Andrise Nelsonse, Santtu-Matiase Rouvaliho, Antonia Pappana nebo Fabia Luisiho.
Rezidenční umělkyní festivalu bude houslistka moldavského původu Patricia Kopačinská, která přijede do Prahy s orchestrem Camerata Bern a klavíristou Joonasem Ahonenem. Frankfurtský Ensemble Modern se na tři sezony do roku 2027 stane po Klangforu Wien novým rezidenčním souborem platformy Prague Offspring věnované soudobé hudbě. Koncertní řada, která se věnuje historicky poučené interpretaci, přinese hudbu od italského trecenta až po autentické provedení Requiem Wolfganga Amadea Mozarta.
Hudební zážitky z festivalu podpoří druhý ročník doprovodné výstavy Pražské jaro Art Salon. Diváci koncertů v Obecním domě a Rudolfinu budou moci zhlédnout díla předních českých výtvarníků, která budou 25. května vydražena v rámci benefiční aukce Galerie Kodl. Výtěžek bude věnován na další umělecký rozvoj festivalu Pražské jaro.
Přibližně pět desítek akcí letošního 79. ročníku festivalu Pražské jaro navštívilo 28.000 diváků, zhruba o 4000 milovníků klasické hudby více než loni. Návštěvnost přesáhla 90 procent, tržby z prodeje vstupenek činily 25,5 milionu korun, když loni to bylo 25,1 milionu korun. Vyprodáno bylo letos 29 koncertů, což je bezmála o třetinu více proti minulému roku. Zvýšený rozpočet festivalu v roce 2024 přesáhl hranici 100 milionů korun. Na rozpočtu festivalu se podílejí zejména ministerstvo kultury a město Praha.