Komerční prezentace Aktualizace: 2.03.2024 07:50

Wilmington (USA) – Právníci, kteří prosadili, aby šéf americké automobilky Tesla Elon Musk nedostal od firmy už dávno dohodnutou rekordní odměnu téměř 56 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč), teď za své právní služby žádají rekordní odměnu skoro šest miliard USD (140 miliard Kč). Chtějí přitom, aby jim odměna byla přiznána v akciích Tesly, informovala v pátek americká média.

„Uvědomujeme si, že požadovaný poplatek je bezprecedentní, pokud jde o jeho absolutní výši,“ uvedly tři advokátní kanceláře v podání u soudu v americkém státě Delaware. Tam se případ vysoké odměny pro Muska coby spoluzakladatele Tesly projednával a na konci ledna tam i padl verdikt, podle něhož Musk nemá na tak vysokou odměnu nárok.

Požadovaný poplatek za právní služby znamená, že jedna hodina práce těchto právníků přijde na 288.888 dolarů (6,75 milionu Kč). Musk jejich požadavek označil za zločinný. „Právníci, kteří neudělali nic jiného, než že poškodili Teslu, chtějí šest miliard dolarů,“ napsal Musk na síti X, kterou vlastní. Tesla ani Muskův právní zástupce na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagovali.

Pokud by právníci s požadavkem na tak vysokou odměnu uspěli, byla by dosavadní rekordní částka za právní služby jen zlomkem té nynější. Dosavadní rekord činí 688 milionů dolarů (16,1 miliardy Kč) a je to částka, kterou jako odměnu dostali právníci v kauze americké energetické společnosti Enron, píše server CNBC. Enron kvůli účetním podvodům vyhlásil v prosinci 2001 tehdy největší bankrot v americkém podnikovém sektoru, a zaměstnal tak právníky na mnoho let. Odměna za právní služby při hromadných žalobách jim pak byla přiznána v roce 2008.

Tesla by zaplatila právníkům, kteří zastupovali akcionáře Richarda Tornettu. Ten zažaloval Muska v roce 2018 právě kvůli tomu, že měl Musk od Tesly slíbenou vysokou odměnu. Právníci se opírají o to, že Tesla z jejich verdiktu bude profitovat, protože se jí podle nich vrátí 266 milionů akcií Tesly, které by připadly Muskovi. V pátek se jedna akcie Tesly na burze prodávala zhruba za 202 dolarů, všech 266 milionů akcií tedy mělo tržní hodnotu 53,7 miliardy USD.

Soudkyně ve státě Delaware na konci ledna zrušila dohodu o vyplacení rekordní odměny 55,8 miliardy USD, kterou Tesla v roce 2018 uzavřela se svým ředitelem Elonem Muskem jako budoucím příjemcem této odměny. Schválení balíčku odměn správní radou automobilky bylo podle soudkyně Kathaleen McCormickové nesprávné a nespravedlivé vůči akcionářům.

Odměna Muskovi měla být vyplacena po částech při splnění stanovených cílů. Žaloba uváděla, že Tesla investory oklamala, protože naznačovala, že splnění stanovených cílů je velmi obtížné, zatímco ve skutečnosti to tak podle žaloby není. Mezi výkonnostními cíli, které bylo nutné splnit, je například určitá ziskovost firmy a cena jejích akcií na burze.

Podíl.
Exit mobile version