Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.

„Nevadí nám Olbracht jakožto spisovatel, nám vadí jeho komunistická minulost,“ uvedl Kubín. „On si zadal s komunisty v padesátých letech, kdy už probíhaly komunistické čistky a popravy politických vězňů. Takže nelze hovořit o nějaké jeho naivitě (…), ale byl to aktivní komunista. Za nás je neakceptovatelné, aby po této kontroverzní osobnosti byla pojmenovaná nová stanice metra,“ vysvětlil starosta městské části Praha 4. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, tak to udělejme,“ doplnil.

Historik Zídek poznamenal, že Olbracht v padesátých letech vysoce postaveným komunistou nebyl. „Byl na ministerstvu informací do roku 1949, takže ve druhé polovině čtyřicátých let byl členem ústředního výboru, což bylo rozsáhlé těleso. Není to člověk, který by měl na rukou krev,“ řekl s tím, že Olbrachtova ulice či náměstí se vyskytuje ve čtyřiceti českých městech.

Kubín však odmítl Olbrachtovu práci na ministerstvu informací bagatelizovat. „Oni cenzurovali. Cenzurovali (Jana) Masaryka, cenzurovali další autory a to byla jeho práce,“ podotkl starosta.

Olbracht jako kontroverzní osoba

Zídek však snahám o změnu názvu stanice nerozumí. „Když jim vadí Olbracht, proč jim nevadí název chystané stanice Náměstí Bratří Synků, což byli dva komunističtí novináři a aktivisté, kteří byli popraveni za války a jejich komunistická víra byla určitě více ‚uhlířská‘ než víra Ivana Olbrachta,“ namítl s tím, že se domnívá, že jde pouze o odvedení pozornosti od diskuze týkající se zpoždění stavby linky metra D.

Starosta Kubín trvá na tom, že Olbracht byl kontroverzní postavou. „Do padesátých let byl Olbracht aktivním komunistou, v roce 1952 ještě psal prokomunistické články,“ uvedl. Připomněl, že v roce 1949 byl komunistickou mocí zavražděn Heliodor Píka, o rok později kněz Josef Toufar nebo Milada Horáková. „(Olbracht) přesto v tu dobu adoroval komunismus,“ dodal Kubín.

Historik ale s Kubínem ohledně označení Olbrachta za kontroverzní postavu nesouhlasí a navrhuje, aby o názvu stanice rozhodlo referendum.

Podíl.
Exit mobile version