Protivládní povstalci, kteří dobyli město Goma a další území na východě Konga, oznámili od úterý jednostranné zastavení bojů. Povstalci příměří odůvodnili humanitárními ohledy. Dřívější zprávy uváděly, že se postup povstalců o víkendu zastavil. Vláda oznámení nekomentovala.
Povstalecká organizace M23, kterou podle agentur podporuje i rwandská armáda, se za posledních deset dnů zmocnila města Goma, které je správním střediskem provincie Severní Kivu. Pak povstalci zaútočili na sousední provincii Jižní Kivu směrem na správní středisko Bukavu. „Musí být jasné, že nemáme v úmyslu se zmocnit Bukavu a dalších oblastí,“ uvedli v pondělí povstalci. Dodali, že chtějí „chránit civilní obyvatelstvo a své pozice“.
Podle agentury Reuters se postup povstalců již o víkendu zastavil. V pondělí povstalecká koalice oznámila jednostranné příměří, které má začít platit v úterý. Neuvedla však, na jak dlouho klid zbraní plánuje.
Povstalcům jde o nerosty, míní vláda
Vláda tvrdí, že povstalci se spolu se Rwandou chtějí zmocnit nerostného bohatství na východě Konga. O nově nastalé africké krizi se bude na konci tohoto týdne jednat na společném zasedání Východoafrického společenství a Společenství pro rozvoj jižní Afriky. Na zasedání v Tanzanii by měli v sobotu dorazit i prezidenti Konga a Rwandy, která podporuje povstalce, Felix Tshisekedi a Paul Kagame.
Světová zdravotnická organizace v pondělí uvedla, že boje ve městě Goma a okolí stály život nejméně devět set lidí. Dalších 2900 jich bylo zraněno.
Skupina M23 se před více než deseti lety odštěpila od konžské armády, tvoří ji především etničtí Tutsiové a podporuje ji Rwanda. Města Goma se uskupení M23 zmocnilo už v roce 2012, ale v následujícím roce příslušníky uskupení vyhnaly vládní jednotky. Na konci roku 2021 se povstalecká skupina znovu objevila a zmocnila se značných částí provincie Severní Kivu. Od roku 1999 v zemi působí mírové jednotky OSN.