Aktual.: 28.07.2025 10:06

Jeseník – Z jejich dvě desítky let budovaného rodinného domu zůstala manželům Blaníkovým z Lipové-lázně na Jesenicku po loňské katastrofální povodni jen hromada suti. Přestože jim dům voda smetla již podruhé v životě, beznaději nepodléhali. Po opadnutí vody a odhalení celé zkázy ale přišla další rána – pojišťovna odmítla škodu uhradit a zrušila jim smlouvu. Dům totiž zároveň provozovali jako penzion a podle pojišťovny bylo pojištění s ohledem na podnikatelskou činnost uzavřeno chybně. Manželé s tím však nesouhlasí. Rok po povodni se tak chystají spor řešit u soudu, na jeho nezávislé posouzení čekají i zástupci pojišťovny, zjistila ČTK.

„Pocit bezmoci je strašný, tolik let života a dřiny jsme tomu dali a o všechno jsme přišli,“ popsala své pocity pro ČTK Marie Blaníková. Vlastnoručně vybudovanému domu manželé věřili, před povodní evakuovali pouze devadesátiletou maminku a sami v něm zůstali. Rozbouřený Staříč si však v ucpaném řečišti udělal novou cestu, bohužel skrz jejich dům. „Zůstali jsme až do chvíle, než se zřítila část bytu mé maminky i s kočkou, která se bohužel utopila a pak jsme přes balkón odešli pryč. Takovou devastaci jsme nečekali,“ vzpomíná Marie Blaníková.

Svůj původní dům začali manželé budovat po roce 1997, kdy okusili sílu povodní poprvé. Postavili jej vlastníma rukama poměrně prostorný, počítali s tím, že s nimi budou bydlet ještě dva synové. Ti si však po letech našli svou cestu a manželé proto část domu začali využívat jako penzion. „Loni přes srovnávač jsem zjistila, že máme podpojištěný dům a tak jsme uzavřeli novou pojistku u jiné pojišťovny, abychom měli vše v pořádku a nějakou jistotu. Ta začala platit v červenci a v září přišly povodně,“ popsala žena.

Katastrofální záplavy udeřily na dům Blaníkových v plné síle – část domu voda zcela strhla. Při prohlídce statici rozhodli, že dům je neopravitelný a nařídili demolici. Pojišťovna ale manželům odmítla škodu uhradit a smlouvu zrušila. Problémem bylo to, že dům byl užíván i jako penzion a podnikatele tato pojišťovna nepojišťuje. Podle Blaníkových má však ve všeobecných podmínkách uvedenu možnost podnikání do 50 procent plochy domu. „Zprostředkovatelce jsem přitom ubytovací služby nahlásila, navíc jsme měli ubytování na méně než na 50 procentech. Nikdo mi neřekl, že by podnikání byl problém. Zůstali jsme v šoku,“ doplnila Marie Blaníková. Případ manželé předali renomované právní kanceláři, čekají na znalecký posudek a připravují se na soudní při.

Zástupce pojišťovny Martin Podávka však upozornil na to, že pojišťovna nabízí od svého počátku výhradně pojištění občanské, naopak podnikatelské pojištění nikdy nenabízela. Připustil, že jejich pojištění umožňuje pojistit rodinný dům či byt, jehož maximálně polovina je používána k podnikání jako je například ordinace nebo kancelář v rodinném domě, v tomto případě byl však rozsah nabízených služeb podle něj podstatně větší. Klientka podle něj při sjednávání pojištění navíc odmítla, že by se v domě nacházela provozovna. „Na základě stavebních plánů a reálného využití nemovitosti bylo zjištěno, že nadpoloviční část penzionu byla používána k podnikání,“ řekl ČTK Martin Podávka.

Blaníkovi se mezitím pustili do stavby nového domu; na to, aby si našli jiné vlastní bydlení, nemají peníze. Nová stavba vzniká o kousek dále od vody na místě, kde měli stavební povolení na výměnek. Znovu se tak vrací na začátek – bydlí v nájmu a denně přicházejí pracovat na stavbu, kde jim pod rukama roste nový dům. Jejich pracovitost obdivují sousedi, zastání mají i u obce, která na svých stránkách na pomoc rodině zveřejnila transparentní účet. „Snažíme se jim pomoci, je to jediný dům, který v obci spadl celý. Ostatní měli jen částečné demolice,“ řekl ČTK starosta Vladimír Šantrůček s tím, že Blaníkovi nedostali nic.

 

Podíl.