Komerční prezentace Aktual.: 29.08.2024 16:49

Brno – Do areálu někdejší továrny E.Bloch & Söhne v Rybářské ulici v Brně se dnes při festivalu židovské kultury Štetlfest vrátili potomci někdejších majitelů. Potomci Blochových přijeli ze Spojených států, Velké Británie i Francie na pozvání pořadatelů festivalu, aby besedovali s návštěvníky v první den třetího ročníku Štetlfestu. Hovořili o vztahu svých příbuzných k Brnu i České republice, svých pocitech z návštěvy i restitučních bitvách o majetek ukradený nacisty.

Ač hlavní slovo mělo pět potomků rozvětvené rodiny, v sále jich bylo přítomno asi 15. Pořadatelé Štetlfestu se každoročně snaží umožnit setkání s potomky významných židovských rodin, které musely z Brna uprchnout před nacisty. Letošním prvním bodem festivalového programu bylo položení kamenů zmizelých za rodiny Blochových a Eksteinových na adrese Hlinky 120 nedaleko areálu v Rybářské.

Příbuzní Blochových se shodli, že nikdo z těch, kdo z Brna před nacisty unikli, se k minulosti příliš nevracel a o útěku z Československa prakticky nemluvili. „Moje babička o minulosti a útěku z Evropy nikdy nemluvila. Jen nám tvrdila, že byla první ženou, které se v tehdejším Brně podařilo získat řidičský průkaz, ale ověřit to neumíme,“ poznamenala Cheryl Bernsteinová, praneteř Johanna Blocha. Ti, kdo včas uprchli před holokaustem, se podle potomků často soustředili na budoucnost.

Přesto se někteří snažili svým dětem předat části zdejší kultury. „Moji rodiče byli prakticky jediní z blízké rodiny, kdo druhou světovou válku přežil. Snažili se do mě tedy vtlouci alespoň něco z české kultury. První gramofonová deska, kterou jsem od maminky dostal, byly Dvořákovy Slovanské tance. A maminka také celý život tvrdila, že nejlepší pivo je to plzeňské, ač pivo nikdy nepila,“ podotkl Francis Morton, který žije ve Velké Británii.

Původního majetku brněnské rodiny, která v době první republiky v kožedělném průmyslu konkurovala zlínskému Baťovi, pro potomky mnoho nezůstalo. Cheryl Bernsteinová ale navázala na snahu své babičky získat alespoň jeho část. „Než se moje babička odstěhovala z vily na Hlinkách za manželem do Olomouce, celý její interiér si vyfotografovala. To nám později pomohlo získat několik obrazů. Jeden z nich jsem v roce 2020 zaregistrovala jako ukradený nacisty. Obraz koupil Johann Bloch s manželkou v roce 1922 v aukční síni Dorotheum a visel v obývacím pokoji. Paradoxně se do Dorothea znovu vrátil poté, co jej ukradli nacisti – ti ale změnili jeho název i uvedeného autora, zřejmě aby získali víc peněz. A obraz se do Dorothea k prodeji znovu vrátil, v té době ale už byl mnou nahlášený jako ukradený, tak mi museli zavolat,“ popsala Bernsteinová. Kvůli komplikacím nakonec rodina obraz raději koupila, loni ale dostala od českého ministerstva kultury zpět další čtyři obrazy z vily na Hlinkách, které do té doby vlastnila Národní galerie. „Tehdy jsem si uvědomila, že nacisti nevzali jen majetek, ale vzali i mé matce možnost vyrůstat v prostředí takové krásy a hodnotného umění,“ dodala Bernsteinová.

Štetlfest, který začal dnes, nabídne během čtyř dnů 110 akcí na přibližně 15 místech v Brně. Nabízí koncerty, výstavy, besedy a letos také bál Barbie-Dream ve Fait Gallery.

Podíl.
Exit mobile version