Dosavadní trestní zákoník postrádal explicitní postih komunistického totalitního hnutí, proto byla potřeba novela, řekl v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Kamil Nedvědický. Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha dosavadní úprava stačila. Ta schválená hovoří o založení, propagaci a podpoře nového hnutí, které směřuje k potlačení práv člověka, podotkl s tím, že neřeší historii.
Za propagaci komunismu bude hrozit až pět let vězení. Prezident Petr Pavel minulý týden podepsal novelu trestního zákoníku, která vysloveně zmiňuje jako trestný čin založení, podporu či propagaci nacistického, komunistického či jiného hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv člověka. Začne být účinná od prvního ledna.
Nedvědický je toho názoru, že novela potřeba je. „Jak nacistický, tak komunistický režim způsobily milionům lidí obrovské utrpení. Oba režimy jsou relativně dobře popsány, takže není problém, abychom je zařadili do oblasti, kterou chrání trestní zákoník,“ předestřel.
„Současná úprava nestačila, protože postih komunistického totalitního hnutí explicitně v trestním zákoníku není,“ argumentoval dále.
Podle Gerlocha ale dosavadní úprava stačila. „Vždycky je uvádění demonstrativních výčtů v trestním zákoně problematické,“ zdůraznil a připomněl, že novela hovoří v přítomném čase. „Těžko lze někoho obvinit z rozebírání minulosti. Jde o založení, propagaci nebo podporu nového hnutí, které směřuje k potlačení lidských práv,“ doplnil.
„V Česku jsou politická hnutí registrované ministerstvem vnitra a předpokládám, že ministerstvo takové hnutí registrovat vůbec nebude,“ dodal.
Existující strany a symboly
Na otázku moderátora, jestli je existence komunistické strany propagací hnutí směřující k potlačení práv, Nedvědický odpověděl, že se podle něj problematika dělí na dvě části.
„Pokud si někdo dá do názvu slovo komunistická, tak těžko může tvrdit, že nevychází z myšlenek komunismu. Na druhou stranu tu máme právní řád, který jasně popisuje, jak je strana registrována, ale také jaká je procedura návrhu na zrušení nebo pozastavení její činnosti,“ dodal.
Gerloch upozornil na fakt, že rozhodovat o tom, kdo bude potrestán, budou soudy na základě podání trestního oznámení, což je podle něj i účelem této úpravy novely.
Předmětem rozhovoru byly také symboly a jejich role v novele trestního zákona. „Nedá se to exaktně stanovit, ale je potřeba odlišit přítomnost od minulosti,“ mínil Gerloch.
„Jsou symboly, které jsou součástí válečných hrobů, které nelze odstranit, protože jsou chráněny domácím nebo mezinárodním právem,“ zmínil Nedvědický a dodal, že by symboly jednoznačně spjaté s komunistickým režimem neměly být beztrestně šířeny.