
Komerční prezentace Aktual.: 15.04.2025 20:52
Praha – Lékařské pohotovosti pro dospělé zřejmě budou ze zákona v nemocnicích s urgentními příjmy a pro děti u poskytovatelů akutní lůžkové pediatrické péče. Vytvoření páteřní sítě lékařských pohotovosti předpokládá pozměňovací návrh Toma Philippa (KDU-ČSL), ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a Zdenky Němečkové Crkvenjaš (ODS) k vládní novele, která převádí odpovědnost za pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny. Předloha je ve Sněmovně po dnešním druhém čtení před závěrečným schvalováním, které se uskuteční nejdřív za dva týdny.
Ministerstvo zdravotnictví bude moci vydat podle návrhu trojice koaličních poslanců vyhlášku s požadavky na vybavení pohotovostí a na jejich personální zajištění. Bude také moci určit minimální časový rozsah poskytování pohotovostních služeb. Poslanec opozičního ANO Milan Brázdil chce novelu doplnit také o lékárenskou pohotovostní službu.
Nynější odpovědnost kraje pokládá ministerstvo zdravotnictví za bezdůvodnou a neúčelnou výjimku z obecného principu odpovědnosti zdravotních pojišťoven za zajištění místní a časové dostupnosti zdravotních služeb. Převod má podle Válkova úřadu odbourat administrativu, která v souvislosti s pohotovostmi na kraje dopadá.
Předloha by také měla hrozbou peněžité sankce zamezit nezákonným poplatkům u lékařů. Dále upravuje třeba stížnosti na zdravotní péči, provoz center duševního zdraví nebo práci nemocničních kaplanů.
Předpis také cílí na posílení práv pacientů. Zajistit má například lepší informovanost o ceně zdravotních služeb, které nejsou hrazené ze zdravotního pojištění. Zakázané bude požadovat po pacientovi úhradu za již jednou uhrazenou péči z pojištění. Výslovně bude zakázaný poplatek za přijetí do péče. Právě na registrační nebo roční poplatky si pacienti stěžují často, například u gynekologů či některých specializací ambulantních lékařů.
Až milionová pokuta bude hrozit za vybírání poplatků za péči, která je hrazená z veřejného zdravotního pojištění nebo s ní souvisejícími službami. Až 50.000 korun pokuty budou moci úřady uložit za neuvedení ceny nehrazené péče v uveřejněném ceníku. Pacienti by na vybírání sporných poplatků měli upozornit pojišťovnu a krajský úřad. Ministerstvo, pojišťovny a kraje, které udělují povolení k poskytování zdravotní péče, dostanou v novele více pravomocí prohřešky řešit.
K vládní předloze podali poslanci 15 pozměňovacích návrhů. Pocházejí v drtivé většině od zákonodárců koaličního tábora a týkají se například posuzování zdravotního stavu žáků, studentů a vojáků v aktivní záloze, zdravotnické detence, ochranného léčení, podmínek práce s azbestem podle aktualizované evropské směrnice a zmírnění administrativních povinnosti ohledně radiologií.
Provozovatelé holičství, kadeřnictví, úpravy nehtů, solárií či kosmetických, masérských a tetovacích služeb by podle další z úprav už nemuseli žádat krajskou hygienickou stanici o schválení provozního řádu před otevřením provozovny. Ohlašovali by jen zahájení, změny a ukončení provozu. Provozní řád by provozovatelé vypracovat museli, hygienici by jej prověřovali při standardní kontrole.
Poslanec STAN Jan Kuchař (STAN) chce uzákonit pravidla pro vznik nových lékáren stanovením omezení podle počtu obyvatel obcí i nejmenší možné vzdálenosti mezi lékárnami. Nové lékárny by měly podle něho vznikat tam, kde je to potřeba.
Vládní novela také předpokládá, že každá z nemocnic bude muset ze zákona zřídit nemocničního ombudsmana. Bude pomáhat pacientům s řešením jejich stížností či podnětů vůči nemocnici.
Ve hře bude znovu zvýšení rodičovského příspěvku při narození dvojčat nebo vícerčat z nynějších 525.000 korun na 700.000 korun. Pozměňovací návrh podal lidovecký poslanec Šimon Heller. Předloni v říjnu Sněmovna takový růst rodičovské, jak jej tehdy prosazovali Heller spolu s Hanou Naiclerovou a Eliškou Olšákovou (obě STAN), odmítla.