
Komerční prezentace Aktual.: 9.05.2025 15:07
Berlín – Německý poslanec strany Alternativa pro Německo (AfD) Maximilian Krah by mohl přijít o poslaneckou imunitu. Požádalo o to drážďanské generální státní zastupitelství, které jej vyšetřuje pro podezření z praní špinavých peněz a úplatkářství. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle ní vyšetřování souvisí s kauzou kolem čínské špionáže. Krah obvinění odmítl.
Vyšetřování, kvůli kterému prokuratura požádala Spolkový sněm o zbavení imunity, se vztahuje na Krahovo dřívější působení v Evropském parlamentu. Vyšetřovatelé jej podezřívají, že přijímal platby z čínských zdrojů. Jeho bývalého asistenta, německého občana čínského původu Jiana Guoa německé generální státní zastupitelství na konci dubna obžalovalo ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Krah se od něj následně distancoval.
Vyšetřovatelé v dubnu uvedli, že Guo jako spolupracovník čínské tajné služby předával Pekingu informace o chodu Evropského parlamentu, včetně těch citlivých, a o činnosti čínské opozice v Německu. Celkem podle nich šlo o více než 500 dokumentů. V europarlamentu byl Guo, který údajně s čínskou tajnou službou spolupracoval od roku 2002, registrován jako akreditovaný asistent. Guo podle magazínu Der Spiegel rovněž shromažďoval informace o předních představitelích AfD, včetně spolupředsedů Tina Chrupally a Alice Weidelové, a to zčásti na základě důvěrných rozhovorů s Krahem.
Podle dnešní informace agentury DPA vyšetřuje drážďanské generální státní zastupitelství v souvislosti s čínskou špionáží také samotného Kraha. V této fázi zjišťuje, zda existuje dostatek důkazů pro podání obžaloby, nebo zda řízení zastaví. Krah na síti X napsal, že obvinění považuje za „absurdní a politicky motivovaná“. „Jde jen o snahu poškodit mou pověst,“ dodal.
Krah byl europoslancem od roku 2019 a loni byl jedničkou na kandidátce AfD ve volbách do Evropského parlamentu. Stal se po nich znovu europoslancem, v únorových předčasných parlamentních volbách se ale rozhodl ucházet o mandát poslance Spolkového sněmu, který získal. Krah se potýkal rovněž s podezřením z přijímání úplatků za ruskou propagandu. Kontroverzi vyvolaly také jeho výroky vnímané jako zlehčování zločinů jednotek SS v Itálii.
Tento týden Evropský parlament zbavil imunity německého europoslance českého původu Petra Bystroně, který byl dvojkou kandidátky AfD před loňskými volbami do europarlamentu. Čelí rovněž podezření z praní špinavých peněz a úplatkářství, a to v souvislosti s kauzou kolem proruského webu Voice of Europe, který působil z Prahy. Také Bystroň obvinění odmítá jako politicky motivovaná.
Stranu Alternativa pro Německo (AfD), které jsou Krah i Bystroň členy, minulý týden označil Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) za prokazatelně pravicově extremistickou. Strana kvůli tomu na úřad podala žalobu. Ve čtvrtek BfV uvedl, že do předběžného rozhodnutí soudu nebude veřejně AfD jako prokazatelně pravicově extremistickou označovat. Neznamená to ale, že by své hodnocení vzal zpět. Podobně postupoval i v minulosti, kdy označil AfD za podezřelou z krajně pravicových aktivit. Soudy nakonec daly BfV za pravdu.