Hasiči v Českém Těšíně na Karvinsku stále likvidují následky bouřky, která se v sobotu nad ránem prohnala městem a způsobila značné škody. Poškozené je například městské koupaliště, sportovní areál nebo hřbitov, informovala mluvčí radnice Nataša Cibulková a mluvčí hasičů Jakub Kozák.

„Bouřka za několik minut dokázala nadělat tolik škod, že je město bude odstraňovat poměrně dlouho. Škody se teprve sčítají, ale už nyní víme, že budou značné. Na některých místech ještě v tuto chvíli není elektrická energie,“ uvedla mluvčí.

Ve městě od soboty zasedá krizový štáb, který organizuje odklízení škod, na kterém se podílí hasiči, energetici i policisté. „V sobotu byla celá řada komunikací neprůjezdná, stejně tak i chodníků. Většina těch nejvážnějších problémů už byla odstraněna a komunikace zprůjezdněny. Nicméně ještě stále z mnoha stromů padají větve, takže krizový štáb upozorňuje občany, aby na některá místa vůbec nechodili a využili raději jiné trasy, které už jsou odklizené a bezpečné,“ řekla mluvčí.

Bouřka poškodila městské koupaliště, sportovní areál, městský hřbitov i parčík ve Frýdecké ulici. Zničené jsou například ploty u hasičské zbrojnice a v Masarykových sadech i u Střediska volného času Amos. „Mostek na ulici Mistřovická je zničený kompletně. Poškozeny jsou střechy rodinných domů a zahrady. Popadané stromy poničily i okolí Těšínské přehrady, jeden z nich spadl i na rybářskou chatu a zničil střechu i část zdí. Pod popadanými stromy skončila i celá řada aut ve městě i v okrajových částech,“ doplnila Cibulková.

Škody hlásí také Třinec

Bouřky způsobily v regionu škody už ze středy na čtvrtek, kdy hasiči zaznamenali 945 výjezdů. Nejvíce tehdy zasáhly Ostravsko. Poničena byla například střecha jedné z budov památkově chráněného Trojhalí Karolina, bouře lámala a vyvracela stromy i v oblíbených Komenského sadech nebo v ostravské zoo, která ve čtvrtek zůstala z bezpečnostních důvodů uzavřená. Páteční a sobotní bouřky napáchaly nejvíce škod na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, nejvíce právě v Českém Těšíně a také v Třinci.

V Třinci je nejvíce poškozené centrum města. Popadané stromy ničily auta, elektrické vedení i střechy domů. „Žiji v Třinci přes šedesát let a nic takového jsme tu nezažili,“ říká náměstek primátorky Třince pro úsek dopravy a životní prostředí Ivo Kantor (ODS). Hasiči podle něj již odklidili stromy a zajistili nejhorší škody a nyní se bude odklízet město. „Věřím, že do týdne se nám podaří dostat město do stavu, ve kterém bylo před katastrofou,“ podotkl a zmínil, že na odhady škod je podle něj ještě brzy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.