Automobilka Volkswagen zvažuje uzavření závodu své prémiové značky Audi v Bruselu. Důvodem je prudký pokles poptávky po drahých elektromobilech, které se zde vyrábějí. Volkswagen neuzavřel žádný závod téměř čtyři desetiletí, upozornila agentura Reuters.

Audi dnes uvedla, že Volkswagen zvažuje, že předčasně ukončí výrobu modelů Q8 e-tron a Q8 e-tron Sportback. To jsou jediné modely, které se nyní v Bruselu vyrábějí. Audi tak nyní zahájí restrukturalizaci závodu a bude hledat alternativy pro jeho budoucnost, nástupce Q8 e-tron se totiž má dělat v Mexiku. Může se však stát, že závod, který má zhruba 3000 zaměstnanců, bude nakonec uzavřen. Loni vyrobil jen přes 53 tisíc vozů.

Poptávka po velkém elektrickém SUV – i díky představení menšího, ale technicky vyspělejšího a levnějšího modelu Q6 e-tron – nicméně klesá natolik, že tento týden se v belgické metropoli nevyrobilo jediné auto a zaměstnanci zůstali doma. Jako již několikrát za poslední měsíce, konstatuje oborový magazín Automobilwoche. Ten také píše, že podobná „výhružka“ o zavření továrny kvůli nízké poptávce po elektromobilech, je v historii koncernu VW prakticky bezprecedentní.

Volkswagen naposledy uzavřel svůj závod v Pensylvánii, a to v roce 1988. Reuters také upozornil, že poslední šéf značky VW, který hrozil uzavřením závodu v Evropě, odstoupil několik měsíců poté, co tak učinil.

Zprávy o možném uzavření bruselské továrny nicméně nepřišly jako úplný blesk z čistého nebe. Už loni v říjnu zaměstnanci stávkovali a požadovali jasný pohled na budoucí směřování továrny. Vedení Audi se snaží najít strategii již několik měsíců, zatím ale neúspěšně.

Automobilky masivně investovaly do kapacit a vývoje technologií. Těžce je tak zasáhla nižší poptávka po elektromobilech, než se očekávalo. Audi začátkem tohoto roku varovala, že její prodej letos klesne, protože pracuje na zavádění nových modelů a zároveň snižuje náklady. Dodejme, že i mateřský Volkswagen musel loni přerušit výrobu svých elektromobilů ve Cvikově kvůli nízké poptávce.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.