Aktualizace: 14.05.2024 16:05

Kyjev – Vojenská pomoc z nedávno schváleného amerického balíku pomoci už přijíždí na Ukrajinu, část dorazila a další zásoby jsou na cestě. Dnes to na setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským řekl v Kyjevě americký ministr zahraničí Antony Blinken. Dodal, že dodávky budou mít skutečný význam na bojišti. Informovaly o tom agentury Reuters a AP. Zelenskyj šéfovi americké diplomacie podle ruskojazyčného webu BBC poděkoval za pomoc, kterou označil za kriticky důležitou.

Zelenskyj dále uvedl, že jeho vlasti napadené Ruskem nyní nejvíce chybí prostředky protivzdušné obrany. Potřebuje ji hlavně Charkovská oblast na východě země, která sousedí s Ruskem. K její ochraně před ruskými vzdušným údery Ukrajina podle ukrajinského prezidenta potřebuje nejméně dvě další baterie protivzdušné obrany.

Blinken se dnes podle agentury Reuters setkal také se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou, se kterým si dal pizzu, a se zástupci občanské společnosti kávu.

Šéf americké diplomacie dorazil dnes do Kyjeva na neohlášenou návštěvu. Cílem cesty je podle agentury AP ujistit Ukrajinu v době zesílených útoků ruských invazních vojsk o americké podpoře. Americký Kongres před časem schválil dlouho odkládaný balík pomoci v hodnotě 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun), který má mimo jiné doplnit těžce vyčerpané ukrajinské zásoby dělostřelectva a protivzdušné obrany.

V pondělí Bílý dům uvedl, že Ukrajina už první část vojenské pomoci z nového amerického balíku obdržela. Vysoce postavený americký činitel, který Blinkena doprovází, podle agentury AP ve vlaku do ukrajinské metropole řekl, že USA Ukrajincům poskytly dodávky pro dělostřelectvo, prostředky protivzdušné obrany i balistické střely dlouhého doletu, přičemž některé zbraně jsou už v přední linii.

Rusko po více než dvou letech od začátku invaze zesiluje svou ofenzivu zejména na východě země, v posledních dnech Ukrajinci s obtížemi odvracejí obnovené pozemní ruské útoky v Charkovské oblasti. Ruské invazní jednotky se tam podle AP v posledních dnech zmocnily území o rozloze přibližně 100 až 125 kilometrů čtverečních, což zahrnuje přibližně sedm vesnic. Analytici označili tento okamžik za jeden z nejnebezpečnějších pro Ukrajinu od začátku rozsáhlé ruské invaze v únoru 2022.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.