Aktualizace: 8.05.2024 21:33

Tel Aviv/Washington – Do Pásma Gazy dnes přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná humanitární pomoc, jakkoli Izrael oznámil znovuotevření přechodu Kerem Šalom, vyplývá z vyjádření americké vlády a OSN. Váznou podle nich nejen dodávky jídla a dalšího materiálu, ale také dodávky paliva potřebného k distribuci pomoci Palestincům sužovaným pokračující válkou.

„Pokud jde o úroveň humanitární pomoci, jsou výsledky, které máme dnes, jednoduše nepřijatelné, nelze to říci jinak,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller. Kromě přechodu Kerem Šalom z Izraele do Gazy hovořil také o tom, že zavřený zůstává nedaleký přechod na hranici s Egyptem u města Rafáh, jehož palestinskou stranu v úterý obsadily izraelské jednotky.

Izrael dnes oznámil, že opět otevírá přechod Kerem Šalom, který zavřel v neděli po útoku teroristického hnutí Hamás. „Kamiony s pomocí už přijíždějí k přechodu (Kerem Šalom). Po důkladné prohlídce budou vpuštěny do Gazy,“ uvedl úřad COGAT, který má na starosti palestinské civilní záležitosti a který spadá pod izraelské ministerstvo obrany.

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) ovšem záhy uvedl, že přes tento přechod žádná pomoc neproudí. Na palestinské straně u přechodu také není nikdo, kdo by pomoc převzal a rozvezl civilistům. Podle OSN a Washingtonu se odpoledne situace nezlepšila.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric podle televize CNN řekl, že přes klíčové přechody se dnes žádné materiály pro humanitární operace nedostaly. Stav podle něj mimo jiné ohrožuje fungování zbylých zdravotnických zařízení v Gaze. Miller z amerického ministerstva zahraničí poznamenal, že je klíčové obnovit dodávky paliva skrze přechod Rafáh, bez kterého by nebylo možné jakoukoli pomoc přicházející přes Kerem Šalom dál distribuovat.

Přechod Kerem Šalom Izrael pro humanitární pomoc do Gazy otevřel loni v prosinci po nátlaku mezinárodního společenství a charitativních organizací, že dodávky potravin a léků pro civilisty v Gaze jsou nedostatečné. Od konce října fungoval jen přechod Rafáh z Egypta, který se stal hlavním místem vstupu pomoci pro civilisty ve válkou zničeném Pásmu Gazy.

Uplynulou neděli Izrael přechod Kerem Šalom uzavřel, když ozbrojenci z Hamásu ostřelovali izraelské vojáky u tohoto přechodu a čtyři z nich zabili. Dnes agentura COGAT uvedla, že otevřen je i přechod Erez na severu Pásma Gazy.

V úterý izraelská armáda obsadila z palestinské strany přechod Rafáh, přes nějž se do Gazy dostávalo nejvíc humanitární pomoci, rovněž po kontrole izraelskými úřady. Novináři AP uvedli, že dnes ráno slyšeli v oblasti sporadické exploze a střelbu.

Rafáh je důležitý i proto, že se přes něj do Egypta dostávalo denně několik desítek zraněných, a také proto, že se do Gazy přes něj vozilo palivo. To je důležité pro generátory elektřiny, jejíž dodávky Izrael po teroristickém útoku Hamásu z loňského 7. října na jeho území zastavil, a také pro distribuci pomoci po Pásmu Gazy.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes uvedla, že nemocnice na jihu Pásmu Gazy mají zásoby paliva, které jim zaručují provoz na tři dny. „To znamená, že mohou brzy přestat fungovat,“ uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle WHO nebylo ani dnes možné převézt do Pásma Gazy nové dodávky paliva.

Vojenská operace u Rafáhu podle šéfa WHO dál snižuje schopnost mezinárodních organizací poskytovat pomoc lidem v Pásmu Gazy. Poukázal na to, že jedna ze tří nemocnic, která obsluhuje pacienty v Rafáhu, přestala kvůli bojům v okolí fungovat. Populační fond OSN dnes také oznámil, že největší porodnice v Pásmu Gazy, která se nachází v Rafáhu, přestala přijímat nové pacienty.

Obsazením přechodu Rafáh dostal Izrael pod kontrolu všechny přechody do Pásma Gazy poprvé od roku 2005, kde se z tohoto území, rozlohou menšího než Praha a nyní s asi 2,3 milionu obyvatel, na základě mírových dohod stáhl. Dva roky nato se tam vlády násilím ujalo hnutí Hamás.

Izrael v noci na úterý zahájil pozemní operaci v části Rafáhu, což je oblast, kam před boji od října utekl přes milion lidí z dalších části Pásma Gazy. Ani ne den před tím, v pondělí ráno, izraelská armáda začala vyzývat civilisty ve východní části Rafáhu, aby se evakuovali k pobřeží do oblasti Mavásí, která už je ale zcela zastavěná stany s uprchlíky, či do blízkého města Chán Júnis. To je ale zničeno dřívějším izraelským bombardováním.

Válku loni 7. října začalo hnutí Hamás útokem na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a zhruba 250 osob unesli jako rukojmí. Asi polovinu propustili koncem listopadu při dosud jediném příměří v této válce, ze zbylých asi 130 zadržovaných zřejmě už několik desítek lidí zemřelo.

Izraelská odveta spočívající v masivním bombardování a pozemní operaci si mezi Palestinci zatím vyžádala nejméně 34.844 životů, z toho 55 za poslední den. Tyto údaje poskytnuté úřady, které ovládá Hamás, nelze ověřit, podle některých expertů ale více méně odpovídají skutečnosti. Tisíce lidí jsou podle některých zdrojů stále pod troskami. Počty obětí zahrnují i bojovníky Hamásu, kterých izraelská armáda podle svého tvrzení zabila nejméně 13.000. Na 78.400 Palestinců bylo v Pásmu Gazy od října zraněno, statisíce lidí tam podle úřadů OSN trpí nedostatkem jídla a desítky dětí zemřely kvůli podvýživě.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.