
Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
Koordinátor intimity se stará o bezpečné a respektující prostředí při natáčení intimních scén. „Intimita a nahota jsou velice osobní věci a pracovat s nimi před štábem, pod světly, s tím, že to uvidí ještě statisíce dalších lidí, vyžaduje hodně odvahy,“ odůvodňuje Čurdová přítomnost koordinátora intimity na place.
Zapojit do natáčení by se podle ní měl všude, kde si to herec přeje, protože jen herec – jehož se scéna týká – dovede posoudit, jak moc je pro něj náročná, přestože nezainteresovaní lidé můžou situaci považovat na neškodnou. „Pokud o to požádá, mělo by se o tom alespoň mluvit v týmu, i když z hlediska rozpočtu není možné, aby tam koordinátor byl,“ přimlouvá se.
Intimní scénou se ale nemyslí jen ta sexuální. „Nemusí to být jen scény, kde je sex nebo líbání nebo nahota, ale díváme se i na scény, které jsou emocionálně vypjaté a také souvisí s tělem. Může to být třeba porod, potrat nebo gynekologická prohlídka,“ upřesnila Čurdová.
Od scénáře po maskovací techniky
Její práce začíná čtením scénáře, kde taková citlivá místa vytipovává, poté jejich pojetí probírá s režisérem. Zajímá ji jednak, jak filmař vidí ztvárnění dané situace vizuálně, a jednak ověřuje, jaký a zda má nahota v příběhu význam. S herci zase probírá nastavení jejich hranic.
„Za jednu z nejdůležitějších součástí koordinace intimity považuju zkoušku choreografie,“ popisuje koordinátorka další postup. „Vnímám, že kolem zkoušky jsou největší obavy, protože hodně tvůrců má pocit, že když herce nějak překvapí nebo jim připraví nečekanou situaci, tak jejich projev bude autentičtější. Z mé zkušenosti, čím větší je bezpečí, čím větší je jasnost, tím více se herci mohou uvolnit, mohou dobře hrát a soustředit se na svůj herecký výkon, na partnera.“
Při samotném natáčení pak kontroluje, jak jsou domluvené hranice dodržovány a zda se herci cítí fyzicky i emociálně komfortně. Zásahy koordinátorky intimity jsou ale i praktického rázu. „Učíme se maskovací techniky, jak natáčet, aby body kontaktu nebyly vidět, jaké používat bariéry mezi těly, aby se nedotýkaly,“ doplnila.
K přípravě filmu Čurdovou obvykle přizve producent na základě žádosti někoho z tvůrčího týmu, většinou právě herců. Náhled na její přítomnost je zatím různorodý. Určitou nedůvěru filmařů si vysvětluje mimo jiné tím, že sžívání se s každou novinkou trvá. „Vím, jak náročné je projekt filmu dovést k tomu, že se konečně začne realizovat, a chápu ten strach, že by tam mohl být někdo, kdo bude vyvolávat konflikty, nebo to rozporovat, nebo nějak brát z rukou,“ uvědomuje si rovněž.
„Vnímám to trochu jako generační téma,“ přiznává. Soudí třeba podle workshopů na FAMU, kde koordinátora intimity na place mladí filmaři brali jako přirozenou součást.
Jak se stát koordinátorem intimity
Martina Čurdová v této funkci poprvé pracovala při natáčení seriálu Sex O’Clock vznikající pro platformu Voyo (nyní součást Oneplay), kde původně působila jako herecká koučka.
Nová zákulisní role ji přivedla ke kurzu pod certifikací SAG-AFTRA, tedy americké odborové organizace sdružující pracovníky v audiovizi. Po půlročním on-line výcviku následoval ještě týdenní workshop ve Francii, kde si účastníci osvojovali praxi, třeba zmíněné maskovací techniky.
Podílela se také na dvou počinech pro iVysílání: seriál Pět let nahlíží dvěma pohledy na situaci po maturitním plese, kterou dívka vnímá jako znásilnění, zatímco její tehdejší přítel si ji pamatuje jinak. Minisérie Vlastně se nic nestalo se věnuje tématu sexfluencingu, sleduje příběhy dvou žen, které si přivydělávají nabídkou placeného obsahu na platformách pro dospělé.
Nahota náctiletých
Teprve do kin, respektive na obrazovku, se chystají další dva projekty vznikající s účastí Martiny Čurdové. Jde o seriál o spisovatelce Simoně Monyové, kterou zavraždil její manžel. A o celovečerní snímek Sbormistr inspirovaný kauzou pěveckého sboru Bambini di Praga, kde docházelo ke zneužívání nezletilých dívek.
„Byla to velmi specifická práce a musím říct, že štáb byl extrémně citlivý a empatický. Jednalo se o dívky, z nichž některým nebylo osmnáct let, takže jsme museli jednat s rodiči. Je zajímavé, že v českém filmovém kontextu ani v tuzemském právním řádu není nijak ukotveno, jak nacházet s nahotou a intimitou náctiletých,“ podotýká Čurdová. Chybí zatím i oficiální požadavky na zapojení a vzdělání koordinátorů intimity. „To není stížnost, tahle profese tu začíná,“ dodala.
Začalo to Weinsteinem a MeToo
Ve Spojených státech, odkud podnět k angažování koordinátorů intimity primárně vzešel, se přístup k natáčení sexuálních scén začal výrazně měnit v roce 2018, po vypuknutí kauzy Harveyho Weinsteina. Obvinění do té doby vlivného hollywoodského producenta ze sexuálního obtěžování a znásilnění přerostla v celosvětovou vlnu hnutí MeToo.
Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku. Soud loni zrušil verdikt, který Weinsteina poslal na 23 let do vězení, uskuteční se tedy nový proces. Kdysi mocný muž filmové branže si ale zároveň odpykává šestnáctiletý trest v jiném případě a dalšímu obvinění začnou jeho právníci čelit u soudu už 15. dubna.
Každopádně filmový průmysl po Weinsteinově pádu a zesílení hnutí MeToo reagoval na výzvy, že je třeba provést změny, a začal zvát k natáčení koordinátory intimity. Týkalo se to nejen velkých hollywoodských studií, ale i streamovacích platforem.
Například prvním seriálem Netflixu, který k takové spolupráci přistoupil, byla série Sexuální výchova s Gillian Andersonovou v roli sexuální terapeutky a matky nesebevědomého teenagera. Toho hrál Asa Butterfield, a když se začalo natáčet, byl čerstvý dvacátník. „U své pětiminutové masturbační scény jsem neměl pocit, že bych s ní potřeboval pracovat, ale u scén s Patricií (herečkou Patricií Allisonovou) – potkali jsme na konci první série a do té doby jsme se neznali – nám pomohla najít naše hranice,“ zhodnotil přítomnost intimní koordinátorky na place pro The Hollywood Reporter.
Prostě se šlo na věc, říkají Caine či Paltrowová
Někteří herci a tvůrci ale nový poradní hlas při filmování vnímali a vnímají skepticky. Třeba britský oscarový herec Michael Caine, který poprvé stál před kamerou před více než šesti dekádami. „Nikdy jsme neměli koordinátory intimity. Díky bohu, že už nehraju milence, to je všechno, co můžu říct. Za mých časů se prostě udělala milostná scéna a šlo se na věc, aniž by se do toho někdo pletl,“ vyjádřil se předloni pro bulvární Daily Mail.
Gwyneth Paltrowová rozvířila nedávno vody, když pro magazín Vanity Fair podotkla, že by se jako umělkyně „cítila velmi potlačovaná“ koordinátorem intimních scén, když by jí při postelových scénách radil, kam „dát ruku“. Na place se s touto intervencí setkala nyní poprvé.
Mluvila o chystaném sportovním snímku Marty Supreme inspirovaném příběhem amerického stolního tenisty Martyho Reismana, jehož ztvární Timothée Chalamet. Zaplete se s ženou svého soupeře, kterou hraje právě Paltrowová. Když se koordinátorka herečky zeptala, zda jí nevadí určité pohyby při natáčení intimních záběrů, ta prý řekla: „Holka, já jsem z doby, kdy se svlékáš, lezeš do postele a kamera je zapnutá.“ Připustila ale také, že jinak to vnímají nejspíš mladí začínající kolegové.
Francouzská režisérka a scenáristka Mia Hansenová-Løveová v předloňském rozhovoru pro britský The Guardian uvedla, že koordinátoři intimity nejsou při natáčení potřeba. „Kdybych byla nucena mít na place nějakou policii ctnosti, raději bych ty scény netočila,“ přiznala. Zdůraznila, že se považuje za citlivou filmařku, která sama dbá na vzájemný respekt mezi herci.
Berou filmařům kontrolu, obává se Douglas
Podobně herec Michael Douglas – který eroticky vypjaté scény točil v Základním instinktu či Osudové přitažlivosti – uvedl, že při natáčení intimností „muž přebírá zodpovědnost za to, aby se žena cítila komfortně“ a aby spolu probrali „choreografii“, v tom se filmový sex neliší třeba od bojových scén. „Připadá mi, jako by výše postavení brali filmařům kontrolu,“ poznamenal pro Radio Times. „Ale došlo k hrozným obtěžováním,“ doplnil, že si je vědom, proč se tato změna děje.
O názor na intimní koordinátory se podělil také třeba německý herec Franz Rogowski, když loni doprovázel na festivalu v Cannes drama Ptáče, uváděné britskou režisérkou Andreou Arnoldovou v hlavní soutěži. Velký počet „gardedam“, které měly při natáčení tohoto příběhu o dospívání zajistit pocit bezpečí pro nezletilé herce, označil za přehnaný. Takový požadavek mu připadá „nevyvážený“ vzhledem k tomu, jak nedostatečně jsou děti chráněny před nebezpečím na internetu.