Polští zemědělci se v pátek připojili ke svým kolegům napříč Evropou. Generální stávkou spojenou s blokádami silnic a hraničních přechodů s Ukrajinou se snaží docílit toho, aby Varšava odstoupila od takzvaného Green Dealu. Tvrdí o něm, že jim zvyšuje provozní náklady. Farmářům vadí i konkurence ze zahraničí, zejména Ukrajiny. Akce může ovlivnit i dopravu u hranic s Českem.

Generální stávku naplánoval zemědělský odborový svaz Solidarita. Spojí ji s blokací hraničních přechodů mezi Polském a Ukrajinou, dopravní komplikace se v důsledku obsazení polských silnic farmáři ale čekají i jinde – včetně českého příhraničí.

Ve městě Kudowa-Zdrój, které leží přes hranice nedaleko Náchoda, by mělo během pátku deset až patnáct traktorů opakovaně jezdit mezi čerpacími stanicemi BP a Circle K. Úsek je dlouhý asi 1,7 kilometru. Další protest polští zemědělci naplánovali v Klodzku, jež je od náchodského hraničního přechodu asi čtyřicet kilometrů daleko. „V Klodzku bude mít protest charakter odstavení 65 traktorů u krajnice. Stroje budou částečně zasahovat do jízdního pruhu a bude nutné v místě zpomalit,“ popsala mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Zpravodaj Papadopulos o stávkách zemědělců v Polsku (zdroj: ČT24)

Podle zpravodaje ČT v Polsku Andrease Papadopulose ale protesty u hranic s Českem nebudou tak masové jako v jiných částech sousední země. Odvolává se na zástupce organizátorů, kteří mají na starosti právě blokády poblíž Česka.

Polská policie předeslala, že blokády potrvají od deseti dopoledne do odpoledních hodin. Podle odborářů se do protestů zapojí tisíce farmářů s tisíci strojů. Papadopulos podotkl, že akce se dotkne mnoha Poláků – nejen řidičů, ale i obyvatel měst, protože i tam se situace zkomplikuje. Doplnil také, že polská veřejnost v tuto chvíli protesty zemědělců podporuje.

Proti EU, byrokracii a dovozům

Zemědělci po polské vládě chtějí, aby odstoupila od dohody zvané Green Deal. „Nechtěli jsme vyjet na cesty, raději bychom produkovali a pracovali v našich hospodářstvích. Ale to nám Evropská unie neumožňuje. Každý koupený hektar se nám za těchto podmínek splatí za třicet let,“ postěžoval si organizátor protestu a šéf odborů v okrese Wegrów Lukasz Komorowski.

Polští zemědělci krátce protestovali už 24. ledna, na různých místech po celé zemi vyjeli krátce po poledni a jízdou rychlostí asi deset kilometrů v hodině zpomalovali provoz.

Polská vláda považuje zemědělské protesty za přínosné, je podle ní potřeba vynutit ústupky v Green Dealu. Na druhé straně ale Varšava čelí kritice farmářů kvůli tomu, že není schopna dojednat s Ukrajinou nový režim převozu zboží přes hranice, podotýká Papadopulos.

Farmáři se bouří v mnoha evropských zemích, stavějí se proti opatřením vůči klimatickým změnám nebo levným dovozům, které jim snižují zisky. Vadí jim také byrokracie a přísné předpisy. „Předpisy jsou čím dál složitější a byrokratičtější, tady musím dát zemědělcům za pravdu, byrokracie je opravdu strašlivá,“ řekl ČT Tomáš Maier, agrární odborník z České zemědělské univerzity v Praze.

Agrární odborník z Provozně ekonomické fakulty Tomáš Maier hovořil o protestech zemědělců (zdroj: ČT24)

Skeptičtější je k výhradám farmářů ke snižujícím se ziskům: „Ceny komodit, ceny agrárních produktů klesají všude na světě, s tím neudělá nic Evropská komise, vláda, hejtman, prostě je taková situace.“ Jde podle něj o „naprosto přirozený cyklus“ a „podnikatelské riziko“, s nímž zemědělci musejí počítat. Připomíná, že existují „více než štědré“ dotace, jež mají zemědělce chránit před výkyvy.

Podotýká, že evropští zemědělci jsou výborně organizováni a mají „nesmírně mocnou“ lobby v podobě profesní organizace Copa Cogeca. „Ta je nesmírně mocná, to je opravdu lobby non plus ultra. Nechci vědět, kam až prsty této organizace sahají,“ prohlásil Maier.

Podíl.
Exit mobile version