Soudce varšavského správního soudu Tomasz Szmydt v pondělí informoval, že v Bělorusku požádal o politický azyl. Vysvětlil to tím, že nesouhlasí s politikou polské vlády. Na tiskové konferenci v Minsku Szmydt podle agentury TASS zároveň oznámil, že na post soudce rezignuje.

Podotkl, že jeho žádost o udělení politického azylu je zatím neoficiální. Uvedl, že „protestuje proti polské vládě, která pod vlivem Spojených států a Británie vede Polsko do války“, napsal server belsat.eu.

V Bělorusku si prý chce odpočinout. Polsko patří k zemím, které nejvíce podporují Ukrajinu v její obraně proti ruské agresi. Bělorusko je spojencem Ruska.

Szmydt tvrdí, že k odjezdu do Běloruska byl donucen kvůli tlaku, kterému ve vlasti čelil. Vysvětlil, že se zabýval případy, které se týkaly policie, armády a tajných služeb a prý měl přístup k materiálům různého stupně utajení, včetně těch přísně tajných.

Polská média připomínají, že Szmydt je v Polsku známý kvůli svému podílu na aféře týkající se nenávistných útoků na sociálních sítích na soudce, kteří kritizovali změny v soudnictví prosazované v uplynulých letech někdejší vládou národněkonzervativního Práva a spravedlnosti.

„Upřímně řeknu, že jsem v šoku,“ reagoval na informace o Szmydtovu útěku do Běloruska polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski podle portálu onet.pl. „Měli jsme tu kdysi zrádce a vypadá to, že je to podobný případ,“ dodal. Připomněl tím polského vojáka Emila Czeczka, který v roce 2019 zběhl do Běloruska. Vyšetřovatelé v Minsku v březnu 2022 informovali, že byl nalezený mrtvý ve svém bytě.

Video: Evropě hrozí, že půjde cestou Polska a bude brát lidem práva, tvrdí Pirát Kolaja (3. 5. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz – Marcel Kolaja | Video: Tým Spotlight

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.