Nové reciproční hraniční kontroly, které Polsko zavádí od půlnoci, potrvají nejméně třicet dní. Pohraniční stráž doplní pět tisíc vojáků. Opatření se dotkne i hranic s Litvou. Vládu k němu vedou rostoucí obavy z nelegální migrace a napětí na domácí politické scéně.

Kontroly na hranicích s Polskem zavedla německá spolková vláda před 16 měsíci v rámci boje proti ilegální migraci. Ze stejného důvodu je od pondělí nařídila i Varšava. „Změna v německé praxi na hranici vytvářela napětí a legitimní pocit asymetrie,“ prohlásil polský premiér Donald Tusk.

Tusk přitom dříve kontroly odmítal s tím, že místním ztěžují život. Ustoupil až tlaku nacionalistů, kteří se usadili u hranic. Podle nich Německo vytlačuje migranty do Polska, chtějí proto přechody uzavřít. Po internetu například koluje sestříhané video s mužem, kterého Němci nevpustili a vrátili zpět do Polska. Nacionalisté i opozice hovoří o pašování, úřady to ale odmítají.

„Máme asi 11,5 tisíce případů, kdy spolková policie odmítla vpustit migranty a vrátila je do Polska. Asi v 65 procentech případů šlo o Ukrajince, Gruzínce nebo Bělorusy. Tyto osoby měly legální právo pobývat v Polsku,“ popsal místostarosta hraničních Słubic Tomasz Stefański.

Přítomnost pohraničníků a státní policie na polské straně ve Słubicích má tak zatím hlavně uklidnit zjitřené emoce. Od pondělí tam ale přibydou i stanoviště. Jejich úkolem bude – minimálně vizuálně – kontrolovat každý vůz projíždějící do Polska a namátkově taky chodce.

Polsko zavede kontroly na německé i litevské hranici. Varšava tím chce uzavřít severní migrační trasu, kterou podle tajných služeb uprchlíky do EU už léta posílá režim běloruského vůdce Aleksandra Lukašenka, aby rozdmýchal spory uvnitř Unie.

Podíl.
Exit mobile version