Aktualizace: 8.07.2024 16:54

Kyjev – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a polský premiér Donald Tusk dnes ve Varšavě podepsali dohodu o bezpečnostní spolupráci obou zemí. Informovaly o tom tiskové agentury. Kyjev podle šéfa polské vlády může počítat s podporou Varšavy pokud jde o snahu vstoupit do Severoatlantické aliance.

Zelenskyj přicestoval do polské metropole před odletem na summit NATO ve Washingtonu. Jednat bude také s prezidentem Andrzejem Dudou.

„Můžete se na nás vždy spolehnout,“ ujistil podle agentury AFP Tusk hlavu ukrajinského státu po podpisu dohody.

Polský premiér podle agentury Reuters po jednání se Zelenským také uvedl, že nikdo nemůže rozhodovat o míru na Ukrajině bez Ukrajiny.

Oba činitelé zahájili tiskovou konferenci minutou ticha za oběti dnešního ruského útoku, který si na několika místech Ukrajiny vyžádal množství obětí. Zelenskyj podle agentury Reuters slíbil odplatu a řekl, že bude v této věci požadovat schůzi Rady bezpečnosti OSN.

„Musíme Rusko pohnat k odpovědnosti za teroristické činy a (ruského prezidenta Vladimira) Putina za to, že tyto útoky nařídil. Pokaždé, když se s ním pokoušíme jednat o míru, Rusko odpoví útoky na domy a nemocnice,“ uvedl Zelenskyj po setkání s Tuskem. Na tiskové konferenci zároveň vyzval západní partnery, aby Kyjevu pomohli se silnou odpovědí na dnešní úder. Ukrajinská armáda by podle prezidenta měla mimo jiné získat povolení k použití západních zbraní proti vojenským cílům v Rusku.

Varšava podle Tuska diskutuje o tom, jak by mohla pomoci ukrajinského energetickému sektoru, který je častým terčem ruských útoků. Polsko je podle něj rovněž otevřené možnosti sestřelovat ještě nad ukrajinským územím ruské rakety, které míří k území NATO. Žádné konkrétní rysy takový plán ale podle Tuska ještě nemá.

Polsko je jedním z největších politických a vojenských podporovatelů Ukrajiny, která se více než dva roky brání rozsáhlé ruské invazi. Funguje také jako logistický uzel pro dodávky západní vojenské pomoci Kyjevu. Polsko rovněž přijalo téměř milion uprchlíků ze sousední země.

Podobnou dohodu jako Polsko již s Ukrajinou podepsala řada dalších západních zemí. Česko by mohlo takovou dohodu s Kyjevem oznámit tento týden na summitu NATO.

Summit u příležitosti 75. výročí založení aliance se bude konat ve Washingtonu od 9. do 11. července. Šéfové států a vlád 32 členských zemí budou jednat mimo jiné o další pomoci Ukrajině.

Na vrcholnou schůzku byl pozván také Zelenskyj. Vzhledem k tomu, že vzdušný prostor nad Ukrajinou je kvůli válce uzavřen, musí ukrajinský prezident při většině zahraničních cest jet do Polska nebo jiné sousední země a teprve odtamtud pokračovat letadlem.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.