Komerční prezentace Aktual.: 31.03.2025 17:46

Varšava – Polské úřady vyšetřují zmizení běloruské opoziční političky v exilu. Její mobilní telefon byl vysledován do Běloruska, oznámil dnes jeden z čelných představitelů běloruské opozice Pavel Latuška. Anžalika Melnikavová, která podobně jako mnoho jiných opozičních politiků uprchla z Běloruska do ciziny po rozdrcení protestů po prezidentských volbách v roce 2020, vystupovala jako předsedkyně koordinační rady, tedy opozičního orgánu, který by měl usnadnit předání moci demokratické vládě po pádu autoritářského režimu Alexandra Lukašenka.

„Policie nás informovala, že (Melnikavová) opustila území Evropské unie na počátku března,“ řekl Latuška agentuře Reuters. Dodal, že od 25. března nebyl s kolegyní v žádném kontaktu a že 27. března oznámil policii, že ona a její dvě dcery zmizely. Za pomoci specialistů se běloruskému exilu v Polsku podařilo zjistit, že mobilní telefon Anželiky Melnikavové byl 19. a 25. března v Minsku, uvedl Latuška, který vystupuje jako místopředseda opozičního kabinetu. Dodal, že ohledně zmizení opoziční političky existují „různé možnosti“ a že mohla být vystavena nátlaku.

Běloruské velvyslanectví ve Varšavě agentuře Reuters neodpovědělo na žádost o vyjádření.

Latuška o víkendu napsal na sociální síti, že „klíčové postavy běloruských demokratických sil jsou pro speciální služby režimů v Bělorusku a Rusku prioritními cíli“. Obě země označují představitele opozice za loutky západního spiknutí s cílem svrhnout jejich legitimní úřady, ale popřely jakékoli spojení s hrozbami na adresu opozičních aktivistů.

Mluvčí polského ministerstva vnitra Jacek Dobrzyński v sobotu na X napsal, že Varšava podpoří činnost zpravodajských služeb jiných zemí a běloruské koordinační rady ve snaze zjistit, kde se Melnikavová nachází.

Koordinační rada vytvořila pracovní skupinu, která má objasnit situaci po zmizení Melnikavové, napsal server Naša Niva. Připomněl, že do Běloruska se tento měsíc vrátil bývalý manžel Melnikavové, ale stále se neví, kde se předsedkyně rady nachází, dodal.

Představitelé běloruské a ruské opozice čelili zvýšeným obavám o svou bezpečnost po loňském útoku na spolupracovníka ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného Leonida Volkova. Také Latuška uvedl, že často dostával výhrůžky a že loni polští prokurátoři zahájili vyšetřování trestné činnosti proti němu podle paragrafů, které se týkají vražd a činnosti zahraničních zpravodajských služeb.

Běloruský vůdce Lukašenko, který je už 31 let u moci a který je pokládán za nejbližšího spojence Moskvy, se nechal letos v lednu znovu prohlásit vítězem prezidentských voleb.

Podíl.
Exit mobile version