Události: Kontroly požární bezpečnosti v domovech pro seniory (zdroj: ČT24)

Hasiči v posledních dvou letech zkontrolovali více než jedenáct set zařízení sociální péče, přibližně polovina z nich neprošla. Nejčastějšími prohřešky byly hořlavé předměty na únikových cestách, nefunkční protipožární dveře nebo překročení kapacity zařízení.

Při požáru v domě s pečovatelskou službou v Olomouci hasiči v druhé polovině října evakuovali dvacítku seniorů. „Pán si tam nabíjel baterku z auta, odešel a chytlo to,“ popsala obyvatelka Domu s pečovatelskou službou Olomouc Eva Trojáková. Vyšetřovatelé prověřují, jestli mimo jiné fungovaly požární hlásiče. Podle radnice ano.

Výsledky hasičských kontrol ale ukazují, že právě pochybení v požární bezpečnosti jsou častá a můžou vést i k tragédiím, jako například před dvěma roky v Roztokách.

Jen loni likvidovali hasiči šedesát osm požárů v zařízeních sociálních služeb. Nejvíc za posledních pět let. Kontroly ukázaly, že domovy například uzamykají únikové cesty.

„Správně by to mělo být uděláno tak, že to bude zavřeno elektronickým zámkem. V případě vyhlášení požáru se dveře automaticky otevřou,“ vysvětlil náměstek krajského ředitele pro prevenci HZS Středočeského kraje Jan Ryšavý.

Místo koženkových sedaček kovové židle

Hasiči našli i hořlavé automaty na chodbách, nebo otevřené protipožární dveře. „Nosí tudy jídlo, dají pod dveře dřevěný kolíček. Když začne hořet, už se dveře nezavřou,“ řekl Ryšavý. Oheň se pak rychle šíří dál.

Například koženkové posezení za kovový nábytek museli po kontrole vyměnit v domově v Sedlčanech, pryč musela i výzdoba. „Museli jsme nechat pouze strohé chodby,“ poznamenala ředitelka Jaroslava Kocíková.

Od roku 2027 by měl mít každý domov pro seniory elektronickou požární signalizaci. Systém dá okamžitě vědět na recepci, ve které místnosti začalo hořet. Při požáru v Sedlčanech by museli zdolat až sedm pater. Evakuaci si proto pravidelně nacvičují. I to ale mnohé domovy podle hasičů opomíjejí.

Podíl.